Paní Jarmila
Život paní Jarmily byl velice bohatý. Narodila se v lednu 1922. Život k ní byl velice krutý. Narodila se jako neslyšící, komunikuje znakovým jazykem a o rodiče přišla v době, kdy byla ještě malé děvčátko. Zůstal jí pouze bratr Václav a své dětství prožila v Ústavu pro neslyšící na Pospíšilově třídě v Hradci Králové, kde vyučovaly jeptišky. Byla tak vychovávána s vírou k Bohu.

Život paní Jarmily v dospělosti
Paní Jarmila se naučila malovat a vyšívat. V Ústavu pro postižené v Opočně, kde žila jako dospělá, vystavovala své obrazy a výšivky. Jeptišky po nějaké době života paní Jarmily v Ústavu v Opočně byly nuceny odejít. Následně však získala domov v Máslojedech, v jejím rodném domě, kde pak žila téměř 35 let. Její povahu charakterizuje skromnost a pracovitost, pro to ji lidé v jejím životě měli rádi a každý, kdo se s ní setkal, si ji oblíbil. Ráda pracovala na zahradě a starala se o květiny, chodila na vycházky a do lesa na houby. Co paní Jarmile zůstalo dodnes, je ranní cvičení. I ve svých sto letech se snaží každé ráno cvičit, což je velmi obdivuhodné.

Přání
Paní Jarmila žila skromně, byla pracovitá a věřila v lepší zítřky. S pokorou překonávala všechny těžkosti života. Jistě je velkým vzorem pro ostatní.
Paní Jarmila oslavila stoleté výročí v Domově u Biřičky i za přítomnosti ředitelky domova a primátora města Hradce Králové prof. PharmDr. Alexandra Hrabálka, CSc.
Hradecké centrum vzkazuje: “Akce se povedla, přejeme paní Jarmile široký úsměv a děkujeme, že je naši dlouholetou klientkou, je pro nás velkou inspirací.”


Zdroj, foto: Facebook.com @domovubiricky, E-mailová korespondence s Michalem Procházkou (ředitel Hradeckého centra pro sluchově postižené)
Editor: Lucie Ulrichová
