Neslyšící lidé se mnohdy vyhýbají návštěvě lékaře. Filipínští studenti medicíny to chtějí změnit

Lidé se sluchovým postižením se často ze strachu z komunikace zdráhají vyhledat lékaře. Filipínští studenti medicíny proto vydali příručku, která má usnadnit komunikaci mezi lékaři a pacienty se sluchovým postižením.

0

Užitečná příručka

Komunikace mezi zdravotníky a lidmi se sluchovým postižením bývá obtížná. V případě nedorozumění může dojít až k život ohrožující situaci. Studenti z filipínské University of the Philippines v Manile (UP) si jako jedni z mála uvědomují, jak vážný problém to je a přišli s nápadem, jak tuto problematiku řešit. Tamější studenti medicíny se zasloužili o vznik jedinečné příručky znakového jazyka s názvem MediSIGN, která má neslyšícím co nejvíce ulehčit návštěvu zdravotnického zařízení a zefektivnit komunikaci mezi zdravotníky a jejich neslyšícími pacienty.

Vysoká škola University of the Philippines (Foto: Facebook.com, University of the Philippines Manila)
Studenti zmíněné školy se zasloužili o vznik manuálu, který má zefektivnit komunikaci mezi zdravotníky a neslyšícími pacienty – ilustrační snímek (Foto: Pixabay.com)

Lidé se sluchovým postižením se mnohdy návštěvě lékaře vyhýbají

Jednou ze studentek medicíny, která se na vzniku této příručky podílela, je Regeena Janine Lim. Ta řekla: „Mnoho neslyšících pacientů váhá s vyhledáním lékařské pomoci, protože se obávají, že s lékařem nebudou schopni efektivně komunikovat.“ Dle ní je pro neslyšící značně nepříjemné také to, že často čekají u lékaře dlouho, než se jim dostane pozornosti.

Komunikace mezi zdravotníky a neslyšícími bývá mnohdy obtížná – ilustrační snímek (Foto: Pixabay.com)

Komunikace ve znakovém jazyce přívětivější k neslyšícím

Dalším studentem, který stojí za touto příručkou, je Alex Nathaniel Gagalac. Ten upřesnil, že při vytváření této příručky spolupracovali s Filipínskou asociací neslyšících, aby kniha splňovala potřeby komunity neslyšících. Lim je přesvědčena, že snaha zdravotníků komunikovat s neslyšícími pacienty v jejich jazyce umožní navázat pevnější vztah.

Studenti medicíny Alex Nathaniel Gagalac a Regeena Janine Lim (Foto: News.abs-cbn.com/Jonathan Cellona)

Osobní zkušenost

Za vznikem této příručky stojí osobní zkušenost těchto studentů medicíny. Lim uvedla, že dochází na povinnou praxi do zdravotnických zařízení a nemocnic, kde se pochopitelně setkávají i s pacienty se sluchovým postižením. Shledali však, že i přes jejich maximální snahu a ochotu byla komunikace s neslyšícími nesmírně obtížná. A právě v té chvíli si uvědomili potřebnost takové příručky, která letos v květnu, díky jejich neúnavnému úsilí, spatřila světlo světa.

Studenti medicíny si během povinné praxe uvědomili potřebnost příručky, která by zdravotníkům a neslyšícím usnadnila komunikaci – ilustrační snímek (Foto: Pixabay.com)

Zdroj, foto: News.abs-cbn.com, Msn.com, Facebook.com, Pixabay.com
Editor: Klára Šámalová

Back to top button