LIDÉPŘÍBĚHY

Neslyšící herečka si zahrála jako první neslyšící doktorku v prestižním seriálu Chirurgové

Shoshannah Stern

Shoshannah Stern je americká neslyšící herečka. Její jméno pochází z hebrejštiny a znamená “lilie”. Shoshannah se narodila ve Walnut Creek, v Kalifornii. Spolu s jejími dvěma sourozenci je čtvrtá generace neslyšící rodiny. Navštěvovala Gallaudet University ve Washingtonu, jedinou školu svobodných umění pro Neslyšící na světě. Vypěstovala si lásku k divadlu. Na Gallaudetské univerzitě vyhrála několik cen – Nejlepší herečka ve vedlejší roli, Most Versatile Actress a Best Theatrical Use of ASL.

Shoshannah si zahrála v mnoha seriálech. Většinou dostávala malé role.V roce 2008 dostala její první hlavní roli v dobrodružné komedii Adventures of Power, kde si zahrála po boku Michaela McKeana, atd.. Shoshannah byla oceněna jako jedna ze “Sedmi nových tváři” ve filmovém světě na filmovém festivalu Sundance. 

Shoshannah jste mohli vidět i v seriálech Pohotovost, Odložené případy, Providence, Off Centre, Boston Public a Lovci duchů. A naposledy v seriálu Chirurgové.

Shoshannah Stern

Seriál Chirurgové

Seriál Chirurgové (Grey´s Anatomy), je známý seriál, který se odehrává v lékařském prostředí v Seattle (město v USA). Hlavními postavami jsou doktoři, kteří řeší různé problémy týkající se zdraví či lásky. Seriál už běží 15 let. Chirurgové je oblíbený seriál, protože boří stereotypy – dvě lékařky lesby, dva medici gayové, ženy jsou rovnocenné, ba někdy i výše postavené než muži (misogynie), postavy různých národností (jihokorejka, afroameričan, atd.). Proto je tak úspěšný. A ještě si může přičíst na konto, že jako první seriál přivedl na svět neslyšící doktorku, kterou si zahrála Shoshannah. 

Plakát Grey´s Anatomy

Lauren Riley

Shoshannah si zahrála doktorku Lauren Riley v epizodě “Poslední tanec schovej pro mě”. Kromě toho, že je první neslyšící doktorkou, také je první neslyšící herečkou, která si zahrála na primetime (tj. nejsledovanějším vysílacím čase). Jak se Shoshannah dostala k této roli? 

Lauren Riley

Krista Vernoff

Shoshannah se setkala s Kristou Vernoff na diskusním panelu Nadace televizní akademie 2019 o prezentaci postižení v příbězích. “Šly jsme si promluvit do zákulisí a mluvila o nedostatku práce, přestože vysílala svou vlastní neuvěřitelnou show,” vzpomíná Krista. “A byla jsem úplně zasažena.” A tak Krista hned na místě Shoshannah nabídla roli doktorky v seriálu „Chirurgové”. 

Krista Vernoff

Splněný sen

Pro Shoshannah je hostující role splněným snem, neboť snila o tom, že byla v lékařském seriálu už před 10 lety. Když Shoshannah byla první den na scéně, moc si pochvalovala vstřícnost, ochotu členů obsazení, hereckých kolegů, že se cítila dobře. 

Trnitá cesta k seriálům

Než se Shoshannah setkala s Kristou, měla to těžké, neboť její manažer ji propustil, protože si nerozuměli. Shoshannah totiž odmítla hrát pacienta v jednom dramatu. Její vnitřní instinkt říkal, aby to nebrala.  Nyní s Kristou naladěné na jedné vlně, Shoshannah byla pozvána do redakční místnosti, aby diskutovala o svém příchodu do seriálu, a herečka přišla připravena vlastním výzkumem neslyšících lékařů.

Fascinace neslyšícími lékaři

Shoshannah vždycky obdivovala neslyšící lékaře. Říká ,že všichni jsou velmi odlišní, ale shodují se v tom, že se zdá, že své práci přinášejí zvláštní nádech. Někteří skutečně vyvinuli lékařskou technologii, která jim umožní lepší přístup, z nichž některé uvidíte v epizodách s Lauren.  

Shoshannah řekla spisovatelům (scénáristům), že neslyšící lékaři tradičně vytvářejí lepší diagnostiku než průměrný slyšící lékař, poslední kousky zapadly na své místo. Spisovatelé pak vytvořili dlouhodobější pacientku (postavu Suzanne, hraje ji Sarah Rafferty), jejíž záhadný případ přiměje doktora DeLucu (Giacomo Gianniotti), aby zavolal další pomoc.

Komunikace

Shoshannah si v minulosti zahrála převážně komunikaci v angličtině (používala kombinaci čtení ze rtů a mluvení) – a mnoho neslyšících lékařů také využívá tento způsob komunikace. Ale scénáristé chtěli, aby doktorka Lauren komunikovala jen v americkém znakovém jazyce (ASL).

Scénáristé se Shoshannah došli k názoru, že když ta doktorka bude jen znakovat, tak bude víc autentická, neboť jako lékařka se zabývá těly lidí a pomocí svého celého těla znakuje. Shoshannah povídá, že její neslyšící sestřenice (která se také jmenuje Lauren) je zdravotní sestra a ta používá tlumočníka v práci. A Shoshannahin manžel dělá hodně videa o tlumočení v medicíně, takže inspirace pro ni, jak by Lauren měla komunikovat, byla křížencem mezi její sestřenicí a jejím manželem. 

Shoshannah a její manžel

Průběh

Shoshannah při spolupráci v kvartetu s Kristou, spisovatelem epizod Tameson Duffym a režisérem Jesse Williamsem využili technologii, která umožnila tlumočníkovi Lauren komunikovat prostřednictvím iPadu, který byl použit ve scénách s více postavami. Když však Lauren byla s někým tváří v tvář (a když existovaly obavy z mobility kvůli tomu, že byla svázána s obrazovkou videa), tak mohla se svými novými kolegy přepnout na čtení rtů a angličtinu.

Autentičnost

Tým seriálu také oslovil několik neslyšících lékařů, aby se ujistili, že to, o čem psali, bylo přesné. Shoshannah je tolik vděčná Kristě a všem v “Grey’s” za jejich odhodlání.

Shoshannah dodává, že při ztvárnění této tragické postavy bylo pro ni nejdůležitější, že Lauren byla nejlepší v tom, co dělala, protože, a ne přestože, je neslyšící. Je totiž důležité, že být neslyšící není něco, co Lauren definuje, pouze jí to přidává jedinečnou vrstvu. Také se jí líbilo, jak to bylo provedeno, protože Lauren se konečně nějak dotkla toho, jak jí její ztráta sluchu skutečně pomohla být tak dobrá, jak je, ale je i trochu záhadná v tom, že nikdy nevíte, co si myslí nebo proč říká to, co říká. 

Ohlas

Ohlas ještě před oficiálním vysíláním epizod mimo obrazovku byl velmi hluboký. Shoshannah dostala tweety od ostatních neslyšících lékařů a neslyšících v oblasti medicíny. Mezi jedním tweetem jeden zmínil, že odešel z lékařské fakulty, protože věci jako obličejové roušky mu bránily odezírat ze rtů. Vzpomínal, jak odešel od stolu na operačním sále, kde čekal nouzový císařský řez, protože kvůli těmto obličejovým rouškám nerozuměl, co kdo říká. On si totiž myslí, že to je důvod, proč někteří lidé jedou stovky kilometrů do místa, kde je neslyšící lékař, aby je mohl pochopit.

Shoshannah se také spoléhala na svou sestřenici Lauren, aby jí pomohla s vyjádřením lékařských znaků, neboť pro mnoho lékařských věcí dokonce znaky ani neexistují, nebo to nejsou znaky opravdu založené na vědě obecně, protože jejich výskyt je tak nízký.  Shoshannah říká, že je to obrovská újma v přístupu neslyšících lidí k vědě a medicíně, ale teď na tom lidé pracují. Je to takový neuvěřitelný výkon a doufejme, že čím více se budou využívat, tím více se rozšíří a stanou se bežnými, protože to poskytne větší přístup a porozumění pro neslyšící pacienty, když jdou k lékaři. Shoshannah doufá, že lidé uvidí Lauren a uvědomí si, že to pro ně může být realita a že “Grey’s” může také změnit životy v tomto konkrétním smyslu. 

Zdroj, foto: Thecelebscloset.com, Variety.com
Editor: Magda Jandusová

Back to top button
Close