Neslyšící Beethoven a jeho tajemství při skládání hudby

Jak mohl slavný skladatel skládat hudbu, když neslyšel?

1

Ludwig van Beethoven (1770–1827)

Nejslavnější klavírní virtuos a skladatel trpěl ztrátou sluchu od svých 28 let. Po hádce v roce 1798 došlo k záchvatu a hudebník přišel o sluch a k tomu navíc trpěl i těžkou formou tinnitu. Nevnímal vysoké tóny a nerozuměl mluvené řeči. Odborníci na sluchovou problematiku předpokládají, že příčinou byla otoskleróza (dědičné onemocnění vnitřního ucha) a degenerace sluchového nervu.

Skládající Ludwig van Beethoven (Foto: Tiscali.cz)

Skládání hudby „zpaměti“

Sluchový handicap nezabránil skladateli komponovat. Aby mohl vnímat tóny klavíru, namontovali mu na klavír plechovou kopuli, která zesilovala zvuk. Slavný skladatel překonával svoji hluchotu i pomocí dřevěné tyčinky, která byla připevněna ke klavíru a on ji svíral mezi zuby. Vibrace se přenášely k vnitřnímu uchu a hudebník mohl částečně vnímat hudbu.

Díky plechovému naslouchátku mohl hudebník složit slavnou Devátou symfonii, kterou už ale osobně nikdy neslyšel.

Portrét Ludwiga van Beethovena (Foto: Lidovky.cz)

Protézy pro kostní vedení

Koncem 19. století byly zkonstruovány protézy pro kostní vedení. Jednalo se o pomůcky, které využívaly vedení zvuku přes lebeční kost a především zuby. Takové pomůcky využíval právě i Ludwig van Beethoven. 

Trumpetky, které používal i Beethoven (Foto: Idetskysluch.cz)

Z výše uvedeného vyplývá, že s každým sluchovým handicapem se dá pracovat a nevzdal to ani slavný hudebník, pro kterého hudba byla vším. Sluch se mu však neustále zhoršoval, až v roce 1816 úplně ohluchl. Byl ale tak geniálním skladatelem, že některá ze svých nejznámějších děl vytvořil v době, kdy byl už zcela hluchý.


Zdroj, foto: Tiscali.cz, Irozhlas.cz, Lidovky.cz, idetskysluch.cz,
Editor: Silvie Benešová

Back to top button