PŘÍBĚHY

Neslyšící a přesto hasič – seznamte se s Martinem Látalem

Neslyšící Martin Látal již od dětství snil o tom, že bude profesionálním hasičem. Sluchové postižení mu v tom ale brání. Proto se Martin stal alespoň členem dobrovolné hasičské jednotky. Jak se Martin dostal k hasičům a jaké překážky musí ve svém životě zdolávat? 

archiv: Facebook Martina Látala

Dětství Martina Látala

Martin se narodil roku 1991 v Prostějově, od narození je neslyšící. Vystudoval elektronické počítačové systémy ve Valašském Meziříčí, a poté na vysoké škole zdárně dokončil studium oboru ochrana obyvatelstva.

Jak Martin k hasičům přišel?

Martin chtěl být profesionálním hasičem již od útlého dětství. To se mu splnilo ale jen částečně. Kvůli přísným pravidlům během lékařských prohlídek se tomu profesionálně věnovat nemůže (překážkou je sluchové postižení). V Kostelci na Hané nastoupil v roce 2002 alespoň do dobrovolné jednotky. Zde působil v mládí i Martinův otec – byl členem místního sboru dobrovolných hasičů. Postupně se k dobrovolným hasičům přidala celá Martinova rodina.

Hlavní Martinova práce

Vedle dobrovolnické práce u hasičů pracuje Martin už delší dobu jako řidič kamionu po ČR. Od pondělí do pátku je mimo domov. Nejvíce Martina vždy přitahovala práce strojníka a řidiče hasičského auta. Jeho snem je pilotovat vrtulník.

Martin Látal pracuje jako řidič kamionu

U čeho Martin jako neslyšící hasič zasahoval?

Zasahoval už při lesních požárech, dopravních nehodách či záplavách na Jesenicku, pomáhal při kácení stromu… Mimo to pomáhá také tátovi s údržbou hasičské techniky (hadice, čerpadla, motorové pily, kontrola dýchací techniky – tlak v lahvích…). Nedávno poskytl pomoc staršímu pánovi, který přede ním sjel ze silnice do příkopu. Hasil požár osobního auta s pohonem na zemní plyn na dálnici D11 u Hradce Králové.

Dříve Martin jezdil k zásahům se svým otcem. Pak se zpřísnily podmínky a dobrovolní hasiči dostali podobně přísná kritéria jako profesionální. Bohužel na posledním zásahu se ukázalo, že Martin nemá oprávnění s hasiči jezdit, protože není členem zásahové jednotky. Ze zásahů musel úplně odstoupit. Snažil se dostat na školení hasičů, ale ani to nešlo. Martin je z toho hodně zklamaný. Nemůže pomáhat, i když by chtěl.

Martin je hasičem v dobrovolném sboru

Jak s neslyšícím Martinem vychází slyšící kolegové?

Martin k hasičům (dobrovolným) chodí už odmalička, takže jsou na něho zvyklí. Ví, že neslyší, snaží se mu pomáhat. U profesionálních hasičů nikdo moc nechce s neslyšícím pracovat, tvrdí Martin a zároveň to chápe. Je to těžké pro obě strany – pro hasiče i Martina. Lidé přesně nevědí, co všechno Martin může dělat. Mají strach z toho, jak se s ním jako s neslyšícím domluví během krizového momentu. Horší je to i při nočních výjezdech – komunikace s Martinem (a všeobecně s neslyšícími) ve tmě bývá horší. 

Martinovy záliby

Nejoblíbenějším Martinovým koníčkem je motorka. Ze všech sportů má nejraději lyžování (po roce 2015 po Deaflympiádě skončil s reprezentací ČR v lyžování) a cyklistiku.

archiv: Facebook Martina Látala

Co by chtěl Martin vzkázat slyšícím lidem?

Chtěl bych lidem vzkázat, že se nemusí bát neslyšících. Bylo by fajn nás respektovat. Dnes máme moderní technologie, které neslyšícím pomáhají. Člověk bez sluchu dokonce některé věci zvládne lépe než jiní. Vycvičené oční vnímání je například rychlejší. Neslyšící mají svůj znakový jazyk, ve kterém existuje řada znaků. Ty jsou častokrát lepší nebo rychlejší než mluva.

Martin Látal měl v r. 2017 ve Znakovárně přednášku na téma “Prevence ohrožení života (IZS)”.

Reportáž z přednášky můžete zhlédnout zde: www.znakovarna.cz

Zdroj, foto: Idnes.cz, Ruce.cz, Facebook.com, Martin Látal, Znakovarna.cz

Editor: Eva Nováková

Back to top button
Close