SVÁTKYZE ZAJÍMAVOSTI

Milujte se a líbejte se! Je tu světový den polibku

Líbáte se? Objímáte se? Pusinkujete se? Děláte dobře – je to zdravé! Ale než se dostaneme k tomu, proč je líbání člověku prospěšné, řekněme si více o tomto málo známém světovém dni polibku.

Světový den polibku připadá na 6. července. Je druhým významným svátkem pro zamilované – před ním je mnohem známější svátek sv. Valentýna. Svátek polibku se začal slavit před 20 lety ve Velké Británii a rychle se rozšířil po celém světě. 

A jak vlastně to líbání vzniklo? A proč je zdravé? Chcete vědět více? Tak čtěte dále.

Jak vzniklo líbání?

Líbání pochází z očichávání. Prý se vyvinulo z toho, jak se zvířata navzájem očichávala. Když se pak předchůdce člověka naučil vzpřímenému postoji, zaměřil svoji pozornost k horním částem těla. Takové zdvořilé políbení ruky, eskymácký zvyk – tření nosů místo polibku nebo francouzský polibek – všechny tyto projevy mají prý původ v pradávném očichávání.

Proč je líbání zdravé?

Polibkem dáváme najevo svou náklonnost, přátelství, lásku a city. Je pro nás zdravotně “důležitý”, protože napomáhá ke snížení stresu a napětí. Při líbání se dokonce spalují kalorie, snižuje vysoký krevní tlak a hladina cholesterolu. Také zabraňuje odumírání mozkových buněk. Časté líbání působí navíc jako prevence problémů s krevním oběhem, žaludkem, a také má dobrý vliv na elasticitu pleti (při líbání zapojíte kolem 30 obličejových svalů).

Takže – chcete být šťastní a zdraví? LÍBEJTE SE!

Proč je líbání tak vzrušující?

Líbáním se aktivuje tvorba pohlavních hormonů. Muž přenáší do úst partnerky ve slinách hormon testosteron, který zvyšuje libido. Rty a ústa jsou 100x citlivější než bříška prstů.

Co o polibcích možná nevíte?

  • Nejdelší polibek, který je zapsán v Guinessově knize rekordů, trval 34 hodin a 11 minut!
  • Podle statistik se nejčastěji líbají Francouzi.
  • Studie dokázaly, že při polibku dvě třetiny lidí otočí hlavu doprava.
  • 90% dívek a žen při líbání zavírá oči.

A jak asi Světový den polibku oslavit? Jak jinak, než políbením milované osoby.

Zdroj, foto: Svatky.centrum.cz, Prozeny.blesk.cz, Coopclub.cz, Pixabay.com
Editor: Eva Nováková

Back to top button
Close