SVÁTKYZE ZAJÍMAVOSTI

Mezinárodní den trpaslíků

Občas je můžete potkat během procházky, jak vás vítají v zeleni před některým domem. Někteří je milují, jiní nenávidí. Je to k neuvěření, ale i tyto malé roztomilé postavičky mají také svůj svátek. Slaví ho každý rok 21. června. Pokud vám hlídají dům, nezapomeňte s nimi oslavit jejich den! 

Založení svátku

Svátek vznikl na popud Společenství pro ochranu zahradních trpaslíků. Slaví se od r. 2002 každý rok ve stejný den, jako se slaví příchod léta – 21. června.

Ve stejný den se slaví příchod léta i vznik zahradních trpaslíků

Trpaslíci na zahradě

Opravdu jsou 2 skupiny lidí, které mají protichůdné názory na tyto drobné sádrové kreaturky. První část populace je vnímá jako bizární a nevkusnou dekoraci zahrad, ta druhá část je miluje a věří v jejich sílu – trpaslíci dle nich totiž přinášejí štěstí. Jsou symbolem pomocníčků, kteří chrání příbytky majitelů. 

Jedni je milují, jiní nenávidí

Vznik zahradních trpaslíků

Zahradní trpaslíci dominují hlavně v Německu, Němci je doslova milují. Jsou téměř v každé zahradě. V Německu mají zahradní trpaslíci dokonce vlastní muzeum. Zahradní trpaslík taky pochází z Německa, vznikl před 150 lety v Durynsku. Dříve původní výroba trpaslíků nebyla jednoduchá, vyráběli se z keramické hlíny a byli považováni jako umělecké dílo. V původním významu je zahradní trpaslík vnímán jako průmyslový produkt.

Původní trpaslíci vznikli z keramické hlíny

Česká rarita s trpaslíky

Trpaslíci jsou populární také ve Francii, Velké Británii a v Austrálii. Zajímavý je fakt, že první továrna na trpaslíky byla v české zemi. Byla to rodinná továrna v Ústí nad Labem, která produkovala trpaslíky ve velkém množství. Tyto trpaslíčci byli velmi kvalitní, protože se vyráběli z kameniny, nikoliv ze sádry, která je nekvalitní. Mimochodem v Ústí nad Labem můžete vidět zahradního trpaslíka v největší velikosti.

Přináší úsměv

Ač můžou působit sebevíc komicky, jedno těmto kýčovitým postavičkám nelze upřít. Rozesmívají každého. A vzhledem ke své kýčovitosti se jim daří také odvádět pozornost od vaší plodné zahrádky. 

Nanologie

Dokonce existuje vědecký obor zabývající se trpaslíky a nazývá se nanologie neboli trpaslíkologie. V Česku je expertem v této oblasti Mgr. Václav Housek, který se orientuje v historii trpaslíků a který žije samozřejmě v rodném městě trpaslíků, v Ústí nad Labem.

Zdroj, foto: Plus.rozhlas.cz, Regiony.rozhlas.cz, Radiozurnal.rozhlas.cz, Pixabay.com, G.cz
Editor: Kristýna Mariáková

Back to top button
Close