Šach neboli šachy je velmi oblíbená společenská desková hra, určená pro dva hráče. Jako jedna z mála deskových her jsou šachy celosvětově uznávány i jako sport. Pro velkou oblibu šachového sportu byl pro jeho hráče a příznivce ustanoven den 20. červenec jako Mezinárodní den šachu. Šach má velkou tradici, nejstarší doklady o něm pocházejí z 12. a 13. století.

Jak se hrají šachy? Je celkem 16 bílých a 16 černých figurek. Ty se rozloží dle předpisů na šachovnici. Je šest typů figurek – Král, Dáma, Věž, Střelec, Jezdec a Pěšec. Smyslem hry je dát mat nepřátelskému králi, tím hra končí.
Jsou různé druhy šachu:
Korespondenční šachy je označení pro hraní šachu formou dálkové komunikace prostřednictvím různých prostředků, tj. bez pohledu z očí do očí. K rozšíření korespondenčního šachu došlo především v 19. století. Hráči korespondenční šachové partie si zasílají navzájem tahy prostřednictvím korespondence klasickou nebo elektronickou poštou, cestou internetových serverů nebo jinými schválenými komunikačními prostředky. Korespondenční šachisté mají svůj prestižní celosvětový žebříček.

Rapid šach (zkráceně rapid) či zrychlený šach se označují takové šachové partie, ve kterých je čas přidělený jednomu hráči na partii více než 10 minut a méně než 60 minut. V bleskovém šachu má hráč maximálně 10 minut, zato ve vážné partii se může hrát déle než 60 minut a hráči musí partii zapisovat.

Pak je ještě simultánka. Určitě to znáte. Jedná se o exhibiční vystoupení šachového mistra nebo velmistra, který hraje současně na dvou a více šachovnicích proti vícero hráčům.
Neslyšící hráči
Nejlepším slyšícím českým hráčem je David Navara (34 let). I neslyšící hrají rádi šachy. Jedním z nejlepších sluchově postižených hráčů je Anna Rývová. Ta je mezinárodní šachovou mistryní a pravidelnou účastnicí šachových olympiád.

Na letošním Mistrovství ČR neslyšících v šachu v dubnu – hrálo se systémem každý s každým – se stal vítězem počtvrté člen klubu SKN Brno Martin Paulík. Na druhém místě se umístil Jaroslav Schmid z klubu I.PSKN Praha. Třetí místo získal Jiří Stoklasa z SSK Vítkovice Ostrava.
Nyní v červenci se konalo v ukrajinském Lvovu Mistrovství Evropy neslyšících v šachu. V kategorii jednotlivci získal náš Milan Orság (I.PSKN Praha) neuvěřitelné 2. místo z 20 šachistů. Součástí byl také Evropský pohár klubu neslyšících. Český tým I.PSKN Praha – ve složení Schmid, Rývová, Císař a Benovič – se umístil na 9. místě.
Šachový turnaj v pražských Radlicích
Od roku 2009 pořádá Petr Pánek šachové turnaje v pražské škole pro neslyšící v Radlicích. Podle slov Pánka byla původní ambice, spojená se založením šachového kroužku v roce 2009, vyhledávat a vychovávat mladé neslyšící šachisty. To se bohužel moc nepodařilo. Pro malý zájem turnaje v šachu (například MČR žáků nebo MČR dospělých) ubyly. Přesto je Petr Pánek rád, že školním kroužkem prošlo několik žáků ZŠ a studentů SŠ, kteří dodnes hrají šachy pro radost.

Na šachových turnajích v Radlicích hráli nejen neslyšící hráči, ale i slyšící – například mezinárodní mistr (IM) Josef Přibyl, velmistryně (GM) Karolína Němcová, 2x GM Martin Petr nebo 2x GM David Navara, náš v současné době nejlepší šachista. I sluchově postižená Anna Rývová zde hrála několikrát.
Zdroj, foto: wikipedia.cz, Petr Pánek
Editor: Veronika Bočková