Mezinárodní den proti McDonald´s

Čím lidi poštval proti sobě McDonald´s?

0

Součást Světového dne výživy

Mezinárodní den proti McDonald´s je součástí Světového dne výživy. Řetězce rychlého stravování, kam patří i McDonald’s, mají všichni zařazené mezi poskytovatele nezdravého jídla s nedostatečnou nutriční hodnotou. Pravidelné stravování v těchto řetězcích vede k obezitě a ta zase vede k různým nemocem. OSN vyhlašuje pravidelně 16. říjen Světovým dnem výživy.


Cíl Mezinárodního dne proti McDonald´s

Mezinárodní den proti McDonald´s chce co nejvíce poukázat na to, že lidé mají špatné povědomí o nevhodné stravě, neetickém cílování kampaní zaměřených na děti, o špatných pracovních podmínkách, zlém zacházení se zvířaty, poškozování životního prostředí a také dominanci korporací nad životy lidí.


Protesty

Protesty se konají po celém světě, například v Austrálii, Brazílii, Itálii, atd. Globální průmysl je ovládán velkými nadnárodními společnostmi, které pro své zisky ve velkém vykořisťují zaměstnance, světové přírodní zdroje a stovky hospodářských zvířat a všudypřítomnou podbízivou reklamou i spotřebitele. K porozumění skutečnosti, velmi dobře skryté za propagandou, se lze zaměřit na McDonald’s, což je jedna z nejmocnějších, nejvlivnějších a zároveň nejznámějších světových společností. Stejně tak by se ale dalo poukázat na nadnárodní firmy jako KFC či Coca-Cola. Strava bohatá na tuk, cukr, živočišné produkty a sůl a chudá na vlákninu, vitaminy a minerály je kalorickou bombou bez výživových hodnot.


Deštné pralesy

Tropické deštné pralesy, tzv. plíce planety, jsou rychlým tempem káceny či vypalovány, aby tak vznikly nové pastviny pro dobytek. Během 7 let se půda stává neúrodnou, dochází k erozi a úbytku vodních zdrojů. Celkově jedna miliarda lidí je závislá na vodě vytékající z těchto lesů, které vsakují deště a postupně ji propouštějí. Hladomor v Etiopii a Súdánu je přinejmenším částečně způsoben nekontrolovaným odlesňováním. V Amazonii – kde je teď okolo 100 000 farem skotu – se prudké deště řinou skrze údolí bez stromů, erodují přitom zemi a odplavují půdu. Pustá země, vysušená tropickým sluncem, se stává pro zemědělství nepoužitelnou. Bylo odhadnuto, že takovéto ničení způsobuje vyhynutí přinejmenším jednoho druhu zvířat, rostlin nebo hmyzu každých několik hodin. Využívání zemědělské půdy nadnárodními společnostmi a jejich dodavateli nutí místní lidi, aby se stěhovali dále do jiných oblastí a káceli další stromy. McDonald’s je největší spotřebitel hovězího masa na světě. Metan, vyprodukovaný hovězím dobytkem chovaným pro potravinový průmysl, má velký podíl na globálním oteplování. Moderní intenzivní zemědělství je založeno na přemíře používání chemikálií, které ničí životní prostředí. Dále McDonald’s tvrdí, že používá recyklovaný papír, ale ročně je zapotřebí 1300 km2 lesa na zásobování papírem na nové obaly, které se dopravují na dlouhé vzdálenosti. Jednotlivé komponenty obalů a produktů jsou pěstovány a vyráběny v různých částech Evropy. To znamená, že kamiony musí ujet tisíce zbytečných kilometrů, přičemž náklady na zničené ovzduší a silnice nenese zadavatel dopravy ani přepravce, ale každý obyvatel státu, tedy každý z nás.


Využívání dětí

Děti jsou lákány na příslib hraček a využívány pro jiné reklamní triky. Za usmívajícím se obličejem klauna Ronalda McDonalda se však skrývá skutečnost – zájem jen o peníze. Žádný rodič nepotřebuje vysvětlovat, jak složité je odvést pozornost dítěte od jeho ulpívání na určitém typu jídla nebo chování. Reklamy zobrazující McDonald’s jako šťastné, cirkusu podobné místo, vyvolávají v dětských myslích představu hamburgeru a hranolek pokaždé, když uvidí klauna. Chytají tak děti do pasti nejistoty, že nejsou „normální“, jestliže tam také nejdou.

V srpnu 2000 světem otřásla zpráva z hongkongského listu Sunday Morning Post. Hračky prodávané spolu s hamburgery a dalšími produkty v hongkongských restauracích McDonald’s údajně vyráběly na pevninské Číně čtrnácti až šestnáctileté děti, které firma City Toys najímala na denní úvazek 16 hodin za mzdu odpovídající sotva ceně jednoho menu u McDonald’s.


Jatka

Jídelní lístek u McDonald’s je založen na mase. Každý den jsou po celém světě prodány miliony hamburgerů. To znamená nepřetržitou porážku zvířat narozených pouze proto, aby se staly náplní housek McDonald’s. Některá z nich – hlavně kuřata a prasata – stráví své životy v umělých podmínkách obrovských velkochovů, bez přístupu čerstvého vzduchu, slunečního světla a svobody pohybu. Jejich smrt je krvavá a barbarská. V ČR masný průmysl každoročně zabije 4 miliony prasat, 28 milionů kuřat a 1,6 milionu kusů dobytka.


Kauzy McDonald’s

McDonald´s pořád čelí novým obviněním. Mezi nejznámější kauzy patří McLibel,  tedy McPomluva. Dva aktivisté Greenpeace byli obžalováni za pomluvu, protože ve svých letácích obviňovali McDonald’s, že společnost nese spoluvinu na krutostech páchaných vůči zvířatům, platí svým zaměstnancům velmi málo a využívá v reklamě nevinné děti. Aktivisté svůj spor prohráli, i tak soud tehdy uznal, že firma McDonald´s není nevinná.


Další otisknuté kauzy

Aby se firma McDonald´s nemusela soudit, tak vyplatila 10 milionu dolarů za účelem stažení žaloby, kterou na ni podali vegetariáni a američtí hinduisté. Lživě vydávala hranolky za vegetariánské jídlo a neuvedla, že k jejich přípravě používá olej s přídavkem hovězích prvků. Soudní proces proti americkým rychloobslužným řetězcům jako je McDonald’s, KFC, Burger King byl veden jménem milionů zákazníků oklamaných systematickou a neetickou reklamou na nezdravé výrobky, které vedou k obezitě, srdečním nemocem a řadě vážných zdravotních problémů. Paní Ortegová z USA našla mezi kuřecími křidélky i jednu osmaženou slepičí hlavu. 


Zdroj, foto: Individualita.com, Zemepredevsim.ecn.cz, Is.muni.cz, Echo24.cz, E15.cz
Editor: Magda Jandusová

Mohlo by vás zajímat...
Close
Back to top button