Vznik svátku
Poprvé se Den proti homofobii slavil v Kanadě roku 2003. Na popud francouzského akademika a aktivisty Louise-Georga Tina vznikl Mezinárodní den proti homofobii, který se začal v roce 2005 slavit ve 40 zemích světa. Evropská unie uznala tento významný den v roce 2007 a postupně se k jeho vyhlášení přidávají další státy světa.

17. května
Víte, proč se slaví zrovna 17. května? Toto datum bylo zvoleno jako výročí dne, kdy byla homosexualita vyškrtnuta z Mezinárodní klasifikace nemocí Světové zdravotnické organizace (WHO). K tomu došlo až v 90. letech 20. století. Do té doby byla homosexualita považována za duševní nemoc. V současné době už není odlišná sexuální orientace považována za nemoc, ale stále se lidé setkávají s diskriminací. Hlavním účelem tohoto dne je proto zvýšit povědomí o násilí, diskriminaci a represi LGBT komunit po celém světě.

Trocha názvosloví
Původně se jednalo o Mezinárodní den proti homofobii. Později se k názvu přidala transfobie a bifobie. V souvislosti s tímto dnem se můžete setkat i se zkratkami IDAHOT nebo IDAHOBIT. Pokusíme se vám všechny zmíněné pojmy objasnit:
Homofobie označuje odpor, obavu a další negativní emoce z homosexuality či homosexuálně zaměřených osob.
Transfobie je nepřátelský postoj k transgenderovým a transsexuálním lidem, jejichž genderová identita (muž nebo žena) neodpovídá biologickému pohlaví, které mají od narození. Zjednodušeně řečeno jedná se o muže v ženském těle nebo naopak.
Bifobie je odpor k bisexualitě nebo bisexuálním lidem. Tedy těm, kteří cítí emoční či sexuální přitažlivost k oběma pohlavím.
IDAHOT je zkratka Mezinárodního dne proti homofobii a transfobii, která vychází z anglického názvu International Day Against Homophobia and Transphobia.
IDAHOBIT je pak nejnovější zkratka, která v sobě zahrnuje i bifobii a intersexismus (osoby s neurčitými pohlavními znaky, které nejsou ani typicky mužské, ani typicky ženské). Zkratka pochází z anglického názvu International Day Against Homophobia, Biphobia, Intersexism and Transphobia, který můžeme přeložit jako Mezinárodní den proti homofobii, bifobii, intersexismu a transfobii.

Proč je důležité o tom mluvit?
V současné době se můžete setkat s různými pohledy na sexuální orientaci a genderovou identitu. Často se jedná o negativní postoje, které vyplývají z neznalosti nebo nepochopení. Lidé s odlišnou sexualní orientací nebo genderovou identitou se běžně setkávají s diskriminačním jednáním a v některých částech světa jsou ohroženi na životě. Je proto dobré si připomínat, že každý člověk je jedinečný, celý život formuje svou identitu a hledá spřízněnou duši. Ale láska je jen jedna. A ta je neomezená. Diskriminace jakéhokoliv druhu nemá v moderní společnosti místo.

Zdroj, foto: Cs.wikipedia.org, Consilium.europa.eu, Jsmetransparent.cz, Shutterstock.com
Editor: Kristýna Havlová