Trocha historie
Historie tohoto dne sahá až do roku 1975. 2. června tohoto roku více než stovka sexuálních pracovnic a pracovníků obsadila na osm dní kostel Saint-Nizier ve francouzském Lyonu, dokonce s podporou katolické církve, aby upozornila na svou neutěšenou situaci. Prostitutky tehdy mimo jiné vyvěsily transparent s nápisem „Naše děti nechtějí své matky ve vězení.“
Sexuální pracovníci bojují za svá práva již dlouhé roky
Všichni společně protestovali proti kriminalizaci své práce, společenskému stigmatu a policejnímu útlaku. Tento protest vedl k nepokojům v celé zemi, kdy tisíce lidí, převážně žen a sexuálních pracovnic, obsadily kostely v celé Francii, což vedlo k policejním represím. Tato rozsáhlá protestní akce rozpoutala mezinárodní konverzaci o právech sexuálních pracovníků a trvá vlastně dodnes. Sexuální pracovníci celého světa začali tlačit na své vlády, aby jim naslouchaly a zastavily zatýkání. O deset let později, v roce 1985, se více než stovka sexuálních pracovnic setkala na prvním ze dvou Světových kongresů prostitutek. Zde vyzvaly k úplné dekriminalizaci prostituce.
Boj proti kriminalizaci prostituce
Rok 2003 přinesl sexuálním pracovníkům naději. Nový Zéland a Rhode Island ve Spojených státech amerických prostituci dekriminalizoval. Obě země argumentovaly velmi přesvědčivě. V roce 2016 podpořila úplnou dekriminalizaci prostituce i organizace Amnesty International, která zmínila, že sexuální práce je záležitostí základních lidských práv. Prostituce je však v mnoha zemích dodnes ilegální. Patří sem například Chorvatsko. Zajímavé je, že například ve Švédsku je za prostituci trestně stíhán zákazník, nikoliv prostitut.
Sexuální pracovníci bojují za svá práva dodnes
Postavení sexuálních pracovníků se příliš nezlepšilo a za svá práva musejí bojovat dodnes. Požadují, aby prostituce byla uznána jako legitimní práce. Mnohé organizace hájící zájmy sexuálních pracovníků totiž poukázaly na to, že během koronavirové pandemie, kdy prostitutky nemohly poskytovat své služby, došlo ke zvýšení počtu případů sexuálního násilí, nechtěných těhotenství a také pohlavně přenosných chorob.
Mezery v legislativě
A jak je to s prostitucí v České republice? Podle současné legislativy není prostituce ani povolena, ani zakázána. Nemůže tedy být oficiálním zaměstnáním ani podnikáním. Nevěstince ale provozovány být nesmí. Právní předpis, který by přesně vymezil a definoval pojem prostituce, včetně jejího provozování, tedy neexistuje.
Co trestné je?
Osoby, které poskytují placené sexuální služby, nemohou být za svou činnost trestně stíhány, nesmí ji však provozovat v blízkosti škol a školských zařízení. To trestné je. Konkrétně se jedná o trestný čin „prostituce ohrožující mravní vývoj dětí.“ Dále mohou být trestně stíháni i lidé, kteří mají prospěch z prostituce provozované jinou osobou, která s poskytováním placených sexuálních služeb souhlasila. V tomto případě se jedná o takzvaný trestný čin kuplířství. Naproti tomu stojí nedobrovolná prostituce, která představuje obzvláště závažný trestný čin, a to obchodování s lidmi. Jednotlivé obce však mají pravomoc k upravení poskytování sexuálních služeb na svém území, a to pomocí obecně závazných vyhlášek.
Kolik žen se v České republice živí prostitucí?
V České republice se prostitucí živí 13 000 až 15 000 žen, přičemž jejich průměrný věk je 30 let. 60 % těchto žen tvoří matky samoživitelky. Jsou mezi nimi i ženy, které pečují o tři a více dětí. Těch je 13 %. Nezanedbatelné procento prostituujících žen tvoří i studentky, které si přivydělávají ke studiu. V 90. letech zažila Česká republika neuvěřitelný boom pouliční prostituce. To se postupně měnilo a okolo roku 2000 zaujaly významné místo erotické videochaty. V dnešní době se uplatňují především priváty, u pánů jsou velmi oblíbené luxusní společnice na dovolenou. S prostitucí však nemají pochopitelně zkušenost pouze ženy, ale i muži. Těch je asi 10 %, 1 % procento z nich si takto přivydělává pravidelně. Tato služba stojí obvykle 3 000 – 5 000 Kč na hodinu.
Organizace Rozkoš bez rizika
V Čechách existuje nestátní nezisková organizace Rozkoš bez rizika, která pomáhá ženám i mužům, kteří nabízejí placené sexuální služby. Svým klientům poskytuje sociální poradenství a také zajišťuje pravidelné testování sexuálních pracovníků na výskyt pohlavně přenosných infekcí.
Zdroj, foto: Kleiner-kalender.de, Argoviatoday.ch, Oldprosonline.org, Internationalwhoresday.com, Dertagdes.de, Stream.cz, Poradna-rr.cz, Rozkosbezrizika.cz, Expresfm.cz, Balkaninsight.com, Mzv.cz, Pixabay.com-1, Pixabay.com-2, Pixabay.com-3
Editor: Klára Šámalová