Mezinárodní dny slouží často jako připomínka nějakých tematicky vymezených hodnot, dosažených úspěchů lidstva či naopak hrozeb a boje proti nim. A právě na dnešní datum připadá důležitý boj. O jakém boji mluvíme? Aby se neztrácely či se neunášely děti. V článku se dozvíte jak vznikl tento den, jaká květina se stala symbolem toho dne, atd.
Jak vznikl tento mezinárodní den?
Začalo to smutným příběhem malého chlapce Etana Patze (6 let) z New Yorku (USA). 25. května 1979 Etan odešel do školy a již se nikdy nevrátil. Zmizel beze stopy.

Modrá pomněnka
Tento případ otřásl veřejností natolik, že den jeho zmizení se připomíná dodnes. V následujících letech začaly nejrůznější organizace připomínat tento den v souvislosti se zmizelými dětmi a v roce 1983 označil prezident USA Ronald Reagan 25. květen za Den pohřešovaných dětí. A tak se každoročně 25. května připomíná pohřešování Etana a jiných dětí. Symbolem tohoto dne se stala pomněnka. Anglický název tohoto modrého kvítku zní forget-me-not – pohřešované děti tak vzkazují „nezapomeň na mě“.

Problematika pohřešovaných dětí
Organizace ve Spojených státech se v souvislosti s tímto případem začaly intenzivně věnovat problematice pohřešovaných dětí. Severní Amerika se stala prvním kontinentem, na kterém funguje důsledně propracovaný výstražný systém pro náhlé případy pohřešovaných dětí. Postupně je zaváděn také v některých státech EU. Evropa si Mezinárodní den pohřešovaných dětí připomíná od roku 1986.

Ztracené děti
Pohřešované děti mohou zmizet různými způsoby. Mohou být unesené vlastními rodiči nebo třetí osobou, mohou utéct z domovů a výchovných zařízení. A samozřejmě také samy děti se mohou ztratit cestou domů, neboť neumí najít cestu.
Cíl mezinárodního dne pohřešovaných dětí
Mezinárodní den pohřešovaných dětí má vyjádřit podporu rychlému dohledání ztracených a unesených dětí a jejich rodinám. Zároveň upozorňuje na vážná ohrožení životů a zdraví pohřešovaných dětí, které se mohou stát obětí sexuálního zneužívání, prostituce a dalších trestných činností.
Česká republika
Česká republika se připojila k mezinárodnímu dni pohřešovaných dětí poprvé v roce 2004. K problematice pohřešovaných dětí vytvořilo Ministerstvo vnitra ve spolupráci s Policií České republiky projekt „Pomozte mě najít“. Na webových stránkách projektu www.pomoztemenajit.cz jsou uveřejněny podrobnější informace, včetně možnosti stažení preventivně informačních materiálů a zhlédnutí animovaného filmu „Zůstaň v bezpečí se Simonem“.
Další projekt
Dalším společným projektem je „Národní koordinační mechanismus pátrání po pohřešovaných dětech“, který se aktivuje při pátrání po „dítěti v ohrožení“. Systém umožňuje bezprostřední zapojení sdělovacích prostředků, a tím i široké veřejnosti do pátrání. Právě rychlost sdílení informací je při záchraně pohřešovaného dítěte důležitá, neboť s každou minutou klesá šance na nalezení dítěte.
Vysoká úspěšnost českých policistů
Čeští policisté pátrají každý rok po několika tisících dětí a po téměř dvou desítkách pohřešovaných dětí v ohrožení. Ve spolupráci s hromadnými sdělovacími prostředky a širokou veřejností věnují každému případu velkou pozornost, a i díky tomu je úspěšnost pátrání vysoká.
AMBER Alert
Česká policie též využívá výstražný systém s názvem AMBER Alert. Co je ten AMBER Alert? AMBER ve zkratce znamená America’s Missing: Broadcast Emergency Response (v překladu to znamená, Američtí pohřešovaní; vysílání nouzových odpovědí). AMBER Alert je informační a komunikační systém hlášení únosu dítěte.

Proč se jmenuje výstražný systém AMBER?
Amber Hagermanová (9 let) byla zavražděná v roce 1996, její matka chtěla, aby se dalším únosům a vraždám dalo předejít, tak vymyslela tento systém.
Jak funguje AMBER Alert?
AMBER Alert byl zaveden v roce 1996 pro šíření vyhledávacích zpráv při únosech dětí ve Spojených státech. Hlášení AMBER jsou vysílána prostřednictvím připojených rozhlasových stanic. Systém zahrnuje všechny americké státy a zámořská území USA. Systém funguje na bázi dobrovolné spolupráce mezi policejními orgány, provozovateli radiového a televizního vysílání, dopravci a telekomunikačním průmyslem. AMBER Alert funguje tak, že když se ztratí dítě, tak vysílací zařízení hned přeruší své programy a upozorňuje veřejnost, aby pátrala po ztraceném dítěti.
Odhad
Odhaduje se, že do roku 2018 systém pomohl v USA zachránit více než 800 unesených dětí. U nás funguje dohoda o partnerské spolupráci mezi Národním koordinačním mechanismem pátrání po pohřešovaných dětech (NKMPPD) a evropskou platformou pro pohřešované děti AMBER Alert Europe se sídlem v Bruselu. Výstražný systém AMBER Alert upozorní na pohřešované dítě v celé Evropě a umožní tak rychlou a efektivní mezinárodní spolupráci.

Jak předejít takovým situacím?
Každý rodič by měl se svým dítětem komunikovat, naslouchat mu a vnímat, zda jsou změny v jeho chování. Rodič by měl mít přehled o aktivitách svého dítěte a také o tom, kde se nachází. Hlavně by rodiče měli důrazně dítěti vysvětlovat, jaká nebezpečí na něho mohou číhat a na koho se může obrátit s prosbou o pomoc. Dítě by mělo znát adresu bydliště, popřípadě telefonní číslo na rodiče a základní linky tísňového volání (112, 158, 155, 150, 156). Dítě by také mělo umět naslouchat svým pocitům a také umět říkat lidem “NE”, pokud se cítí ohroženě či nepříjemně. Pro každý případ zmizení dítěte by měl mít rodič k dispozici (nejlépe vždy při sobě) aktuální fotografii svého dítěte.

Co dělat, když se Vaše dítě ztratí?
Zkuste se vžít do myšlení dítěte, například by se mohlo vydat k hračkářství nebo na nějaké známého místa, kam chodíte společně. Přemýšlejte, co ho kde mohlo zaujmout. Pokud jste v prostředí, kde je možnost využít rozhlas, na nic nečekejte a nechte co nejdříve potomka vyvolat. Ptejte se všech kolemjdoucích, ukazujte jim fotografii dítěte, kterou jistě nosíte v peněžence. Pokud dítě nenajdete přibližně do hodiny, kontaktujte státní policii. Sdělte jim čas zmizení, popis dítěte, přesný popis oblečení.
Pokud se Vám ztratí dítě, rozhodně neváhejte a hned využijte tlumočnickou službu – Tichá linka.

A na závěr….
Abychom zakončili smutné téma, přinášíme i dobrou zprávu, která se udála nedávno. Čínští rodiče se po dvaatřiceti letech shledali s pohřešovaným synem. Toho v roce 1988 unesli z recepce hotelu ve městě Si-an a na déle než tři desetiletí se po něm slehla zem. Rodiče však po synovi nikdy nepřestali pátrat a nakonec se vytouženého, byť rozpačitého shledání dočkali. Takových podobných případů s dobrým koncem desítky. Dalo by se tak říci, že naděje umírá poslední. Pokud byste chtěli, tak můžete zhlédnout dojemné video, kde se syn setkal se svými biologickými rodiči po 32 letech na tomto odkaze: facebook.com.
Zdroj, foto: Mvcr.cz, Nasedite.cz, Wikipedia.org, Socialnipolitika.eu, Facebook.com
Editor: Magda Jandusová