SVÁTKY

Mezinárodní den památky obětí obchodu s otroky

V dnešní den – 23. srpna – je Mezinárodní den památky obětí obchodu s otroky. Vyhlásilo ho OSN společně s UNESCO jako připomínku dne jeho zrušení, ale také jako připomínku doby, kdy se s otroky obchodovalo. V tento den si připomínáme nesmírné utrpení, kterým prošly miliony lidí a miliony jich zahynulo.

Kdo jsou otroci? 

Jsou to ti, kteří byli označeni za nesvobodné, za obchodovatelný majetek a jako s takovými s nimi pak bylo zacházeno. Otrokářství je označení systému, ve kterém se využívá práce nesvobodných lidí (otroků), kteří byli zbaveni osobní svobody. 

Historie 

Podle historiků existovalo v dějinách několik otrokářských společností, jako starověké Řecko a Egypt, římská říše nebo arabský svět. 

Nejvíc otroků bylo při obchodování s africkými otroky v Americe. Do amerického Jamestownu ve Virginii připlulo prvních asi 20 afrických otroků téměř přesně před 400 lety, 20. srpna 1619. Za téměř 250 let do zrušení otroctví v USA v roce 1865 bylo do USA dovezeno na pět milionů otroků z Afriky. I když stále ještě žijí děti a vnuci bývalých amerických otroků, někteří lidé si namlouvají, že tato ostudná kapitola historie je už dávnou minulostí. Proto by se na otroky nemělo zapomínat. 

Otrokářství nyní?

Otrokářství ale ve své podstatě neskončilo. I dnes jsou miliony bytostí zbaveny práva na svobodu, jsou prodávány a kupovány jako zboží, jsou množeny, převáženy a využívány nejrůznějšími způsoby za účelem zisku. V africkém státě Niger bylo otroctví postaveno mimo zákon teprve v roce 2004, některé humanitární organizace ale odhadují, že v otroctví stále žije až 8 % obyvatel Nigeru. I přesto, že je otroctví v dnešní době v každé zemi zakázáno, je dnes počet otroků odhadován na několik desítek miliónů. 

Podle zprávy organizace Walk Free Foundation z roku 2013 je nejvyšší počet otroku v Indii, přibližně 14 miliónů. Následuje Čína (2,9 milionu), Pákistán (2,1 milionu), Nigérie, Ethiopie, Rusko, Thajsko atd.   

Zdroj, foto: Cs.wikipedia.org, Irozhlas.cz, 

Editor: Veronika Bočková 

Back to top button
Close