SVÁTKYZE ZAJÍMAVOSTI

Mezinárodní den nenávisti

Víte, že svůj mezinárodní den, který se slaví 18. 3., má dokonce i nenávist? Slaví se to nějak? A proč? A chcete vědět, co nenávidí zaměstnanci Tichých zpráv?

Co je nenávist?

Nenávist je intenzivní a dlouhodobá emoce zaměřená proti určitému objektu. Často k ní dochází po nějakém silném impulsu, zlomu v životě člověka a je udržována při životě bolestí nebo hněvem. Nenávist výrazně ovlivňuje myšlení a jednání jedince. Nenávidět můžeme jednotlivou osobu, skupinu osob, nějakou věc, činnost nebo i celý svět. Když se nenávist stane nekontrolovatelnou a vyústí do extrému, může skončit pomstou, násilím, vraždou nebo válkou.

Nenávist je dlouhodobá a negativní emoce

Láska X nenávist

Nenávist je opačným pólem lásky. Ten kdo nenávidí, se často nespokojí s tím, aby nenáviděného ignoroval. Naopak se snaží vymyslet, jak nenáviděnému ublížit. Podobně jako zamilovanost je nenávist stav, ve kterém se jedinec v extrémním případě zabývá jediným cílem. Ten, kdo nenávidí, se snaží poškodit nebo zničit objekt své nenávisti. Jednou z příčin nenávisti je i strach. Jedinec se bojí toho, co nezná, a má strach, že ho to omezí.

Nenávidět můžeme nějakou osobu a nebo věc, činnost…

Proč se slaví Mezinárodní den nenávisti?

Mezinárodní den nenávisti není klasickým svátkem. Určitě bychom neměli vesele oslavovat, že někoho nebo něco nenávidíme. V tento den si naopak máme připomenout všechny, které máme opravdu velmi rádi, vážíme si jich a také je respektujeme. Měli bychom si uvědomit, jak nenávist dokáže ničit lidské životy, jak dokáže být hrozivá. 

Nenávist je k ničemu

Všechny vzdělávací knihy jasně sdělují, že jakákoliv nenávist vůči čemukoliv oslabuje především toho, kdo nenávidí. Pokud nenávidíte školu, samotné škole je to úplně jedno, ale naopak tím ubližujete jen sobě. Pokud nenávidíte svého šéfa, učitele, politika nebo souseda, ve většině případů je jim to zcela ukradené. Prožíváte-li zrovna tuto emoci, škodíte jen své pohodě a sami sobě. Na nenávisti není nic hezkého, není ke chlubení ani k oslavám.

Tenhle smajlík nikoho nepotěší

Co nenávidí tým Tichých zpráv?

Řekli jsme kolegům ze zprávařskému týmu, aby se pokusili jedním slovem říct, co nenávidí. V odpovědích se objevily jak konkrétní věci, tak i vlastnosti nebo činnosti.

Technici zmínili, že nenávidí papriku (Šimon) a neupřímnost (Michal). Lež nenávidí moderátor Matěj a další moderátor Tomáš nesnáší, když vidí např. v televizi operaci oka. Manipulace s druhými lidmi se vůbec nelíbí supervizorce Ivoně a Magda nenávidí nakupování. Zajímalo by nás tedy, kdo v její rodině chodí nakupovat. 🙂  Eva W. nesnáší přetvářku a druhá Eva N. (editorka) nemůže vystát klíšťata. Zprávařský tým uzavírá editorka Kristýna, která nenávidí samotnou nenávist, protože nikam nevede.

Takže teď už všichni víte, že nenávist je k ničemu. Snažme se proto být pozitivní, a to i v nelehkých časech. Člověku to prospěje. Mějte se rádi, žijte, povídejte si, zpívejte, tancujte… 🙂

Zdroj, foto: Individualita.com, Cs.wikipedia.org, Pixabay.com, Elitedate.cz
Editor: Eva Nováková

Back to top button
Close