SVÁTKYZE ZAJÍMAVOSTI

Mezinárodní den marihuany

Dnes je Mezinárodní den marihuany. Co je “420”? Jak vznikl svátek? Co víte o marihuaně?

Mezinárodní den marihuany

“420”

Mezinárodní den marihuany připadá na 20. 4. Proč zrovna na toto datum? Kolem výběru tohoto data vznikly různé fámy. 

První fáma – Bob Marley

420 jako číslo, které připomíná lidem smrt jamajského zpěváka Boba Marleyho. Toto tvrzení ovšem není vůbec pravdivé. Bob Marley zemřel 5.11. 1981 a ani další významná data jako jeho narozeniny se neshodují s dnem 20. dubna. Ale jedno je jisté – že Bob marihuanu proslavil. Bob Marley se stal dokonce tváří firmy, která rostlinku prodává. Když Bob Marley zemřel na rakovinu kůže, byl pochován na své milované Jamajce za zvuků reggae. Do hrobu mu byly dány jeho dredy, o které během chemoterapie přišel, kytara a pořádná dávka marihuany.

Bob Marley

Druhá fáma – období sázení rostlin konopí

20. 4. je nejlepší čas na sázení rostlin konopí. Další nepravda, protože vhodný čas k setí konopí je závislý na regionu, kde zrovna žijete.

Konopné pole

Třetí fáma – počet chemických sloučenin

V marihuaně je 420 chemických sloučenin. To také není pravda, neboť v marihuaně bylo dosud objeveno více jak 500 chemických sloučenin.

Chemický vzorec marihuany

Čtvrtá fáma – “420” souvisí se zákonem

Číslo 420 odkazuje na policejní kodex nebo právní zákon týkající se marihuany. Jenže policejní kód 420 není pro užívání marihuany, ale je to kód pro vraždu. Jediná souvislost je, že v roce 2003 prošel kalifornským senátem zákon nazývaný California Senate Bill 420, který stanovil pokyny pro užívání lékařské marihuany.

Zákon ohledně marihuany

Nejpravděpodobnější příběh

Nejpravděpodobnější důvod, proč Mezinárodní den marihuany připadá na 20. 4., udává příběh, který vypráví o pětici studentů v kalifornském městě San Rafael v roce 1971.

Pětice studentů 

Podle tohoto příběhu za vznikem termínu 420 stojí skupinka 5 studentů, která si říkala Waldos, protože se každý den scházela za velkou zdí na pravidelný marihuanový joint.

Jednoho dne se v době pravidelné sklizně konopí ve Spojených státech nachomýtl ke skupince mladíků jejich známý z řad kalifornské pobřežní stráže, který se nadále nechtěl starat o své ilegální pole s marihuanou. Mladíkům poskytl z důvodu strachu pouze indicie a nesdělil jim přesné místo, kde se pole nachází. Známý skupince Waldos nakreslil mapu a dali si slovo, že každý den ve 4:20 odpoledne se sejdou pod sochou Louise Pasteura, aby podnikli cestu za “pokladem”.

Údajně skupinka nikdy konopné pole nenalezla, ale heslo 420 se uchovalo až do dnešního dne. Waldos tak dali vzniknout tradici, která sjednocuje příznivce marihuany po celém světě.

“4:20”

Něco málo o marihuaně

Marihuana je léčivá látka, ale též psychotropní látka, která se získává usušením květenství samičích rostlin konopí s obsahem tetrahydrokanabinolu (THC) nad 0,3 %. 

Název pochází z mexické španělštiny, o přesném původu se ale stále spekuluje. 

Slangy

Uživatelé marihuany nazývají marihuanu různými jmény, např. např. tráva, ganja, čudka či skunk (původně název konkrétní odrůdy).

Užívání marihuany

Marihuana se obvykle plní čistá nebo smíchaná s tabákem do cigaret (tzv. joint), dýmek, či vodních dýmek (tzv. bong), které se pak kouří. V Indii se marihuana (ganja) smíchaná s tabákem žvýká. Rovněž se může jíst (přidává se do koláčků, bramboráčků) nebo se přepustí s máslem či olejem. Další možností je konopné mléko, které se několik hodin vaří s méně hodnotnými částmi rostliny, případně konopný čaj. Marihuanu je také možné louhovat ve vysokoprocentním alkoholu (např. slivovici).

Marihuana ve světě

Kuřáci marihuany to mají v Japonsku těžké. V Tokiu stojí gram konopí 32,66 dolaru (660 korun), trojnásobně víc než v Praze. Nejlevněji naopak nakoupíte v ekvádorském Quitu, kde gram stojí v přepočtu 27 korun. 

Marihuana je legální ve státech: 

 • Nizozemsko: Kdo by neznal slavné nizozemské “coffee shopy”? Prodej marihuany je v Nizozemsku povolen jen v těchto specializovaných provozech. Jiný prodej nebo převoz je nelegální. Tolerované množství pro vlastní spotřebu je 5 gramů. Kouření na veřejnosti je zakázáno, ale policie ho toleruje.
Coffee shop v Amsterdamu 
 • Norsko: V Norsku přistupují k marihuaně odlišně. Záleží totiž na tom, jaké množství máte u sebe. Do méně než 15 gramů to vnímají jako množství pro vlastní spotřebu, ale i tak vás nemine pokuta, a to v rozmezí 170 – 1720 eur. Pokud máte u sebe více než 15 gramů, tak se připravte na vězení.
 • Portugalsko: Portugalsko přistupuje k drogám zcela odlišně než ostatní země.  Tato země totiž dekriminalizovala všechny drogy a uživatelé jsou vnímáni jako nemocní.
 • Španělsko: Prodej nebo koupě jsou v celém Španělsku zakázané, ale pokud máte u sebe malé množství, tak se nemusíte ničeho obávat. V zemi je povoleno pěstovat dvě rostliny pro vlastní spotřebu. V mnoha případech je však policie benevolentní, samozřejmě jen u malých množství.
 • Švýcarsko: I ve Švýcarsku si můžete zapálit jen v tom případě, pokud je to malé množství, které slouží výhradně pro vlastní spotřebu. Kouřit na veřejných prostranstvích byste raději neměli. Tak jako v jiných zemích je prodej či převoz trestným činem.
 • Uruguay: Uruguay je jednou z mála zemí, kde je marihuana zcela legální. Můžete si ji koupit a kouřit, jak se vám zachce. Samozřejmě, pokud jste starší 18 let a nebudete běhat s pytlem trávy. Uruguay takto bojuje i proti kartelům, které na černém trhu obchodovali s touto látkou.
 • Peru: V této zemi je legálních 8 gramů pro vlastní spotřebu, při větším množství se připravte na vězení.
 • Kolumbie: V Kolumbii můžete mít u sebe maximálně 22 gramů. Nicméně prodej je i nadále nelegální. Na své zahrádce si můžete vypěstovat 20 rostlin.
 • Ekvádor: Povolených je 10 gramů pro vlastní spotřebu. A tak jako jinde je prodej nelegální.
 • Jamajka: V zemi marihuany je marihuana nelegální. Věřili byste tomu? Ale o její přísun zde určitě nebudete mít nouzi a ani policie si z toho nebude dělat velkou hlavu. Vše však s mírou.
Muzeum Boba Marleyho na Jamajce
 • Spojené státy americké: Spojené státy se k marihuaně staví stále otevřeněji a odrážejí to i legislativní změny v jednotlivých státech unie. Marihuanu si už můžete zapálit v Kalifornii, Aljašce, Coloradu, Oregonu, Washingtonu, Massachusetts, Maine, Nevadě, v hlavním městě Washnington DC. Změny chystají i další státy, takže se jejich počet již brzy rozroste. Každý stát má však pro konzumaci trávy své osobité podmínky. V některých zemích je povolen prodej, v některých jen držení pro vlastní spotřebu. Liší se množství marihuany, které můžete mít u sebe. Ale pro jeden joint by vás tu určitě nezavřeli. 
 • Severní Korea: Pokud přemýšlíte, zda vidíte správně, tak se nemusíte obávat, váš zrak je v pořádku. V Severní Koreji je totiž marihuana považována za zcela obyčejnou rostlinu. Takže nikoho nezajímá, zda ji kouříte nebo ne. Je prostě legální. Do KLDR se však jen tak lehce nedostanete, takže kroťte své vášně.

Marihuana v Česku

Česko dekriminalizovalo marihuanu jen před několika lety. Marihuana je legální pouze na lékařský předpis. U sebe můžete mít do 10 gramů, ale v případě, že vás zastaví policie, tak vám hrozí pokuta. Při větším množství je to už však horší. Marihuanu zde nemůžete prodávat. 

Protest ve světě

Dnes se tedy lidé na Mezinárodní den marihuany po celém světě scházejí a zahajují svůj “protest” proti kriminalizaci konopí a výrobků z marihuany. 420 se tak dostalo i do každodenního života a právě během Mezinárodního dne marihuany se ve 4:20 amerického formátu času schází příznivci na svůj kuřácký rituál.

Negativa marihuany

Uživatelé, kteří míchají marihuanu s tabákem, mohou mít obtíže s dýcháním, jsou zahlenění. Mladým lidem se nedoporučuje užívat marihuanu v pubertě, neboť mladý mozek, který se ještě vyvíjí, snáší THC hůř než mozek dospělého člověka. Lidé, kteří kouří marihuanu od svých „náctých“ let, mají vyšší pravděpodobnost, že budou v dospělosti trpět nejrůznějšími duševními obtížemi, a to bez ohledu na genetiku.

Genetika a duševní potíže pak hrají roli i ve třetím negativu užívání marihuany a produktů s THC. Pokud máte genetickou predispozici pro duševní onemocnění, marihuana může fungovat jako jeho spouštěč. THC je pak nevhodné zejména pro ty, kteří trpí bipolární poruchou. U nich posiluje zejména manickou fázi onemocnění.

Kouření marihuany je karcinogenní.

Pozitiva marihuany

Marihuana má široké využití, např. v medicíně, kosmetice a potravinářství. Marihuana se osvědčila při odstraňování chronických bolestí, má výborné účinky při léčbě kožních problémů, ekzémů a lupénky, stejně známé jsou i její protizánětlivé účinky. Dále se osvědčila při léčbě roztroušené sklerózy, vzácných forem epilepsie apod. 

Marihuana má na každého jiný dopad. Jedna skupina lidí vypověděla, že když si dopřejí marihuanu, tak se cítí plní energie, že dokáží pracovat 24 hodin. Méně se bojí. Mají více nápadů.  Druhá skupina se cítí opačně, víc unaveně, ale příjemně. 

Zajímavostí: 

 1. Islanďané jsou největší uživatelé marihuany v Evropě,
 2. Na světě je 162 milionů kuřáků konopí.
 3. V USA a dalších státech byla kdysi marihuana legální.
 4. Rostlina konopí obsahuje kvalitní vlákno.
 5. Kuřáci marihuany mají víc spermií než nekuřáci.
 6. Marihuana je hned po alkoholu nejpopulárnější látkou, kterou lidé po celém světě využívají k uvolnění a zlepšení nálady. 
Marihuana vs. Alkohol
 1. Skoro 40 % studentů středních škol v USA alespoň jednou v životě vyzkoušelo marihuanu. Okolo 20 % ji užívá pravidelně.
 2. Podle výzkumu je potřeba více než 800 “jointů” k usmrcení člověka. Zajímavé je, že smrt nenastane z důvodu otravy THC, ale oxidem uhelnatým. Ve světě není zaregistrovaný ani jeden jediný případ úmrtí na užití marihuany. 
 3. Od roku 1850 do 1942 bylo možné koupit marihuanu v jakékoliv lékárně v USA a některých státech. Prodávala se jako lék na nevolnost a bolesti.
 4. 8 5% konopí na světě se pěstuje v uzavřených prostorách s využitím speciálního osvětlení.
 5. Američtí prezidenti George Washington a Thomas Jefferson vlastnili konopné plantáže. Thomas Jefferson napsal deklaraci nezávislosti na konopný papír. Betsy Ross (jako první vytvořila americkou vlajku) použila na výrobu vlajky látku vyrobenou z konopí.
George Washington a jeho konopné plantáže
 1. Největší joint na světě obsahoval 100 gramů marihuany.
 2. V Severní Koreji je konopí nejenom legální, ale dokonce není považováno za drogu. Kouří se tam na veřejných místech, a dokonce ji můžete zakoupit na tržnici stejně jako ovoce nebo zeleninu.

Tiché zprávy ještě nabízí bonus. A to příběhy neslyšících o tom, jaké zážitky si odnesli, když byli přistiženi policí, jak si právě dopřávají šluka. 

Poznámka editorky – jména neslyšících jsou smyšlená. 

Jan a Pavel

Jan s Pavlem roznášeli reklamní letáky v nákupním vozíku. Během roznášení si dali pracovní pauzu, tak si vytáhli jointa. Jenže kolem nich prošla policie a chtěla po nich jména. Jan s Pavlem jim dali falešná jména, neměli totiž u sebe občanský průkaz. Policie ale jejich lež prokoukla a chtěla je vzít do vazby. Jan s Pavlem se tak raději přiznali, řekli jim svá skutečná jména. Policie každému udělila pokutu ve výši 200 Kč.

Petr

Petr si dopřával jointa, když si v ten moment všiml policie, jak se k němu blížila.  Proto se v rychlosti snažil zamaskovat jointa v popelníku, ale tak, aby mohl po odchodu policie vzít zpátky jointa do pusy. Policie k němu přistoupila a vzala popelník, potřásla s ním a řekla, že může pokračovat v hulení. S těmito slovy se pak s Petrem rozloučila a ten vyvázl bez pokuty. 

Muzeum marihuany 

Pokud chcete vědět více o marihuaně, určitě jeďte do Amsterdamu (Nizozemsko). V Amsterdamu je muzeum marihuany. Tam se dozvíte mnoho věcí, např. kteří slavní lidé podporují marihuanu, nebo jak působí marihuana v těle. Jedna naše kolegyně z Tichých zpráv tam byla a vřele doporučuje návštěvu muzea! 

Vnitřek v muzeu
Vstup do muzea marihuany

Vstup do muzea marihuany

Zdroj, foto: Weedshop.cz, Lifee.cz, Magazin-legalizace.cz, Wikipedia.org, Konopkar.sk, Edtimes.in, Pixabay.com, Tripadvisor.com
Editor: Magda Jandusová

Back to top button
Close