Věděli jste, že káva ztrácí své unikátní aroma do 30 min po umletí kávových zrn?
V arabské Mekce se poprvé začala pít káva jako nápoj. Zde také vznikly první kavárny.
Kávové zrno je jako pecka v třešni.
Nejrozšířenějším způsobem přípravy kávy je espresso.
Kavárny bývaly výsadou pouze mužů.
Smrtelná dávka kofeinu představuje vypití 80-100 porcí kávy.
V minulosti se objevilo 5 pokusů o zákaz konzumace kávy.
Slaví se 29. září nebo 1. října?
S končícím zářím se pojí mezinárodní oslavy kávy. Není zřejmé, kdy přesně se svátek kávy slaví. 29. září se káva oslavuje v Americe, protože ten den v roce 1723 byla dovezena první zásilka kávy z Brazílie. V roce 2015 Mezinárodní organizace kávy vyhlásila Mezinárodní den kávy na 1. říjen. Proto se můžete setkat s oslavami kávy v různé termíny.
Proč vznikl tento svátek?
Svátek kávy vznikl jednoduše jako oslava pití kávy. Zároveň s tím souvisí osvěta produkce a prodeje kávy. Svátek edukuje veřejnost o podpoře kávy vyrobené podle pravidel Fair Trade, neboť káva je surovinou, se kterou pracují farmáři za bídných pracovních a životních podmínek. V rámci Mezinárodního dne kávy se po celém světě konají různé edukační akce o kávě, workshopy na přípravu kávy, mnoho kaváren a pražíren vyhlašuje pro kávomily slevové akce nebo nabízí kávu zdarma.
Mezinárodní organizace kávy
Mezinárodní organizace kávy, pod anglickým názvem International Coffee Organization (ICO) se sídlem v Londýně, vznikla v roce 1963. Organizace vznikla přirozeně v důsledku vzniku Mezinárodní úmluvy o kávě v roce 1962. Jedná se o rozsáhlou organizaci s bohatou vnitřní strukturou. Nejvyšší orgán ICO představuje Mezinárodní rada pro kávu (ICC) složená ze zástupců jednotlivých členských zemí, která se schází 2x ročně – vždy v březnu a v září. V září 2024 proběhlo již 138. setkání. Cílem setkání je debata ohledně politiky a byznysu s kávou.
Káva v současnosti
V současné době káva představuje žádanou, exkluzivní a nedostatkovou surovinu. Je to nápoj, který stojí mnoho peněz. Už dávno si nekoupíte espresso za 1 euro. Za latté dáte bezmála 100,- Kč. Káva v kavárně představuje exkluzivní příležitost. Drahá káva je logickým vyústěním mnoha faktorů, jako je nepříznivé globální klima, nevýdělečné pěstování pro samotné farmáře, nedostatečná produkce, která nestačí uspokojit globální poptávku. Spotřeba kávy každým rokem roste. Ale mění se místo, kde se ji lidé dávají. Čím dál víc sílí trend domácí přípravy kávy.
Žádaná surovina se špetkou exkluzivity
Na webových stránkách Mezinárodní organizace kávy se můžete dočíst mnoho zajímavých informací o kávě. Podívejte se na srovnání exportu kávy mezi obdobím 2022/2023 a 2023/2024: „Světový export kávy dosáhl v červenci 2024 celkem 11,29 milionu pytlů ve srovnání s 10,06 milionu v červenci 2023. Export v prvních 10 měsících kávového roku 2023/24 (říjen 2023 až červen 2024) vzrostl o 10,5 % na 115,0104 milionu pytlů ve srovnání s 50101 miliony ve stejném období v roce 2022/23. Za dvanáct měsíců končících červencem 2024 dosáhl vývoz Arabiky celkem 82,26 milionu pytlů oproti 74,37 milionu v loňském roce; zatímco export Robusty činil 51,62 milionu ve srovnání s 49,75 miliony pytlů.”
Káva
Káva je ovoce. Sklízí se ze stromu/keře zvaného kávovník, který roste na celém světě, ale pro komerční kávu se pěstuje hlavně v tropickém/subtropickém pásu. Existuje víc jak 120 druhů kávovníků, ale pouze 3 kávovníky se využívají na výrobu kávy (70% – kávovník arabský neboli arabica, 30% – kávovník statný neboli robusta, necelé 1% – kávovník liberijský). Kávovník má bílé drobné hvězdicovité květy, které voní jako jasmín. Plody z těchto květů jsou peckovice, které připomínají třešně, uvnitř kterých jsou 2 tvrdá semena. To jsou kávová zrna, která zpočátku mají zelenou barvu a vůbec nevoní. Kávové třešně bez defektu se nevyhazují, ale dále využívají pro přípravu nápojů.
Kde se vzala káva? | What the Fact? (s titulky):
Kavárny
Kavárny mají v aktuální době vysoký byznysový potenciál. V České republice máme bohatou síť kaváren jako nikde jinde, vyhlášené kavárny nebo pražírny najdeme i v malých vesnicích. Přehled o kavárnách (a nejen o nich) dělá např. Lukáš Hejlík se svou aplikací Gastromapa Lukáše Hejlíka. Kvalitní kavárny najdete také ve vyhledávači European Coffee Trip, který vytváří přehled kaváren v Evropě, v nichž se káva zpracovává kvalitní formou. Dnes kavárny nejsou jen o kávě, ale také o interiéru. Stoupají požadavky na to, jak má kavárna vypadat, aby si zachovala přízeň svých stálých hostů a náhodných kolemjdoucích.
Zdroj, foto: Coffeefest.cz, Ico.cz, Wikipedia.org, Kavovnik.cz, Aromamaniac.cz, Europeancoffeetrip.com, Gastromapa.hejlik.cz, Cookielab.io, Cafemontana.cz, Gourmetkava.cz iVysilani.cz, Pixabay.com, Youtube.com
Editor: Kristýna Mariáková