Mezinárodní den antikoncepce

Antikoncepcí není jen samotná pilulka, která pomáhá zabránit početí. Pod pojem antikoncepce se řadí několik jejích forem. Víte o nich?

0

 

Antikoncepce

Co je to antikoncepce? Jednoduše řečeno je to pomůcka, která brání oplodnění. Termín antikoncepce je ve společnosti vnímán velmi ambivalentně. Jedna skupina dívek a žen ji vyhledává kvůli lepší pleti a absenci menstruačních bolestí. Druhá skupina dívek a žen ji rezolutně odmítá, protože není přírodní a škodí tak ženskému tělu. Byly doby, kdy antikoncepce měla obrovský boom popularity. Tomu tak už není, její spotřeba klesla až o polovinu, a to během posledních 13 let. Antikoncepcí ale není jen samotná pilulka. Existuje několik forem antikoncepce.

 

Formy antikoncepce

Antikoncepce má mnoho forem. Z hlediska četnosti aplikace se dělí na antikoncepci krátkodobou a dlouhodobou. Krátkodobá antikoncepce je taková, která se užívá na určitý čas. Uživatelka antikoncepce se rozhoduje sama o délce jejího užívání a může ji kdykoliv přerušit či zcela zrušit. Mezi krátkodobé antikoncepce řadíme antikoncepční pilulky, antikoncepční náplasti, vaginální kroužky nebo injekce. Dlouhodobá antikoncepce se dělí na reversibilní (= vratnou, lze pak otěhotnět) nebo neversibilní (= nevratnou, nelze pak otěhotnět). Mezi vratné metody dlouhodobé antikoncepce patří nitroděložní tělísko s hormonem či bez hormonu, dále podkožní implantáty (ty ale nejsou v ČR dostupné). Sterilizace je nevratnou metodou dlouhodobé antikoncepce. Jedná se o definitivní ztrátu plodnosti. Kondom a pesar jsou další formou antikoncepce. Kondom je bariérová pomůcka pro muže, pesar je bariérová pomůcka pro ženy.

Druhy antikoncepce
pesar = ženský kondom

 

Historie antikoncepce

Historicky první antikoncepční pomůckou byl kondom. Důkazy lze dohledat v Anglii, kde na jistém hradě byly nalezeny kondomy z r. 1640. Byly vyrobeny z rybích a zvířecích střev. Sloužily primárně jako prevence před pohlavními chorobami. V roce 1844 začala výroba gumových kondomů. V polovině 19. století se rozšířila nabídka antikoncepce o další jiné metody. V roce 1960 byla v USA schválena první antikoncepční pilulka.

Kondom je historicky první antikoncepcí na světě

 

Proč antikoncepce?

Antikoncepce je trendem moderní doby, neboť náš životní styl se komplexně změnil od dob našich předků. Prodlužuje se doba lidského života, posouvají se hodnoty, déle se studuje, pracuje a cestuje. Ženy se více emancipují, chtějí budovat kariéru, vdát se za vhodné protějšky. Těhotenství se odkládá, “dle statistik Ústavu zdravotnických informací a statistik ČR (ÚZIS) z roku 2012 rodí ženy později a stále více žen do 35 let věku řeší spíše studium a kariéru”, antikoncepce se tak stává logickou ochrannou pomůckou. Volba vhodné dlouhodobé antikoncepce je pro současnou ženu důležitá a náročná. Existuje mnoho způsobů, jak zabránit početí a současná moderní žena má tak ojedinělou možnost zvolit si antikoncepci na základě svých individuálních potřeb.

Ženy chtějí studovat a pracovat. Těhotenství odkládají.

 

Negativní kampaň antikoncepce

Hormonální antikoncepce má poslední dobou negativní reklamu. Stoupá počet žen, které se rozhodly s hormonální antikoncepcí přestat a více dbát o vlastní zdraví. S hormonální antikoncepcí se pojí také řada nevýhod, které byly vědecky prokázány. Každá žena je individuální bytostí, má unikátní tělo, které reaguje nějakým způsobem na hormonální vlivy z antikoncepce. Některým ženám tudíž antikoncepce nemusí být vůbec prospěšná a může vyvolat závažné zdravotní problémy, např. krevní trombózy (sraženiny), migrény nebo cévní mozkové příhody. Mezi standardní projevy užívání pilulek patří bolest prsou, změna nálad či změna váhy (na obezitu).

Hormonální antikoncepce už není tak populární jako byla před 10 lety.

 

Mezinárodní den antikoncepce  

Mezinárodní den antikoncepce (známý pod zkratkou WCD – World Contraception Day) se slaví každoročně 26. září, a to od r. 2007. Založení mezinárodního dne vyvstalo z potřeby zlepšit celospolečenské povědomí o antikoncepci. Bezprostředním cílem bylo vytvoření podpůrné sítě všem dívkám a ženám, aby se naprosto samostatně rozhodovaly o svém sexuálním životě a reprodukčním zdraví.

Tvůj život – tvoje odpovědnost.

 

Zdroj, foto: Wave.rozhlas.cz, Domaci.ihned.cz, Your-life.com, Antikoncepce.cz, Awarenessdays.com, Pesar.sk, Unsplash.com, 
Editor: Kristýna Mariáková

Mohlo by vás zajímat...
Close
Back to top button