ZE ZAJÍMAVOSTI

Méně známé vánoční zvyky a tradice v ČR

Již jsme vám 12.12.2018 psali o vánočních zvycích a tradicích. Dnes vás seznámíme s dalšími, které nebývají tak časté nebo je možná ani neznáte.

 

7) Jádra vlašských ořechů: Vyberou se čtyři vlašské ořechy a rozlousknou se. Pokud jsou jádra uvnitř zdravá, bude se nás držet zdraví po celý další rok. Když je jádro suché nebo plesnivé, budeme se potkávat s nemocemi. Čím více je jader škaredých, tím spíš se nás nemoci budou držet.

8) Lití olova: Nad plamenem se roztaví kousek olova, a to se pak vylije do misky s vodou. Ve vodě olovo ztuhne a vytvoří nějaký tvar. Podle tvaru ztuhlého olova se hádá, co nás v příštím roce čeká.

 

9) Házení botou: Tento zvyk je pro svobodné dívky – botu dívka hodí přes hlavu. Pokud špička boty směřuje ke dveřím, bude se v příštím roce vdávat. Pokud ke dveřím směřuje pata, svatba ještě nebude.

 

10) Třesení stromkem: Po štedrovečerním jídle jde svobodná dívka ven zatřást stromkem (mladá jabloň, zlatý déšť). Čeká se na první zaštěkání psa. Ze kterého směru se ozve, odtamtud přijde ženich.

 

K vánočním svátkům se vážou i  pověry (= věří se v něco, co je nezvyklé nebo nadpřirozené, udržuje se lidovou tradicí. Věří se, že je podle toho možné předpovídat budoucnost):

 

  • Během Štědrého dne se nesmí v domě zametat ani vynášet odpadky a smetí, protože by se tím vyneslo i štěstí.
  • Počet osob při večeři musí být sudý. Pokud není, prostírá se navíc pro nečekaného hosta.
  • Od štědrovečerního stolu nesmí nikdo mimo hospodyně vstávat a odcházet. Pokud to někdo udělá, je nebezpečí, že u stolu příští rok sedět nebude.

Zdroj zprávy: ZDEZDE

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Back to top button
Close