ZE SPORTU

Medailová smršť ze zimní deaflympiády 2019

Jistě už jste zaslechli, že jsou naši sportovci na deaflympiádě úspěšní. Čeští sportovci získali sedm medailí. Kdo se v jakých disciplínách umístil, popřípadě získal medaile? O tom se dočtete v našem článku. 

Zimní deaflympiáda 

Italské městečko Santa Caterina  je dějištěm zimní deaflympiády ve dnech 12. – 21. 12. 2019. Do Santa Cateriny se sjeli sportovci se sluchovou vadou z celého světa, aby závodili o medaile v různých zimních disciplínách. Nechyběli ani sportovci z České republiky. Na této velké sportovní události nesměli chybět.

Sportovci

Bezesporu největší hvězdou v alpském lyžování je Tereza Kmochová, která přijela obhájit svých pět zlatých medailí z disciplín: obří slalom, sjezd, Super G, kombinace a slalom, z předešlé deaflympiády v Rusku 2015. Další hvězdou je Tomáš Pazdera, snowboardcrossař, který taky přijel obhájit zlato. V české výpravě jsou kromě Kmochové, Pazdery i Veronika Grygarová (obří slalom, alpské lyžování, super G, kombinace, sjezd a slalom), Jiří Hartig (obří slalom, alpské lyžování, super G, kombinace, sjezd a slalom), Jan Panský (obří slalom, alpské lyžování, super G, kombinace, sjezd a slalom), Matěj Ponocný (Super G, obří slalom), František Kocourek (běh na lyžích) a Milan Orság (šachy). 

Alpské lyžování – cink!

Hned první den na deaflympiádě mělo několik našich sportovců závod. Tereza nelenila a v lyžování (sjezd) získala stříbrnou medaili. Veronika mohla – podobně jako o čtyři roky dříve – doplnit Terezu Kmochovou na večerních stupních vítězů. Naneštěstí, její čas byl o čtyři setiny (!) sekundy pomalejší než v případě Chorvatky Rei Hraskiové.

První medaile Terezy

Alpské lyžování (sjezd) – muži

V mužské kategorii potěšilo umístění talentovaného Jiřího Hartiga. Ačkoliv je to především slalomář, v silné konkurenci obsadil páté místo. A je to o to cennější, že ho nepoznamenal těžký pád, který utrpěl při volném tréninku o dva dny dříve. Ve vysoké rychlosti mu vypnula pravá lyže, a tak do tvrdého sněhu dopadl vší silou obličejem (odnesl si několik krvavých šrámů). Druhý z našich reprezentantů, Jan Panský, skončil v nejrychlejší z alpských disciplín patnáctý. 

Běh na lyžích – muži

František v běhu na lyžích na deset kilometrů volnou technikou obsadil dvanácté místo. 

Šachy

Deaflympijskou premiéru a zároveň derniéru na těchto hrách už má za sebou i Milan Orság. Umístil se na 7. místě z celkových 47 soutěžících v bleskovém šachu. 

Alpské lyžování – druhé cinknutí

Následující den se Tereza postarala o další medaili – opět stříbrnou v obřím slalomu. Veronika bohužel nedojela do cíle, neboť upadla a natáhla si vazy. Byla převezena do nemocnice, kde dostala ortézu a berle. Tím pádem pro ni deaflympiáda bohužel skončila. Hartig skončil na 4. místě a Panský na 14. místě v obřím slalomu.

Zraněná Veronika

Běh na lyžích

František ve sprintu na běžkách skončil na 15. místě.

Alpské lyžování – třetí cinknutí

Dne 15. 12. se Tereza opět pyšnila třetí stříbrnou medailí ze Super G. Hartig opět skončil na nepopulárním 4. místě. Panský stejně jako předtím v obřím slalomu skončil na 14. místě. První jízda Matěje Ponocného na deaflympiádě stačila na 24. místo. 

Snowboardcross – zlatoooo

Tomáš (s přezdívkou “Zvukáč”) pod vedením Jelínka (který trénuje i známou zlatou olympioničku Evu Samkovou) mezi neslyšícími snowboardcrossaři ještě neprohrál a je rovněž úřadujícím mistrem světa. Tomáš si bude pamatovat datum 17. 12., protože pro českou výpravu získal první zlatou medaili. V konkurenci 25 závodníků ovládl kvalifikaci a byl nejlepší i ve vyřazovacích jízdách.

Tomáš u tabule, která ho vyhlásila za vítěze
Tomáš a jeho vítězné gesto

Běh na lyžích

A s deaflympiádou se rozloučil i náš jediný běžkař František. V závodě na pět kilometrů klasickou technikou obsadil 13. místo.

Běžkař František

Alpské lyžování – dvojnásobná senzace!

Česká výprava 17. 12. rozšířila zásobu medailí o dva další kusy. A to zásluhou Terezy a Jiřího Hartiga. Tereza vyhrála první zlatou medaili a obhájila tak medaili z minulé deaflympiády v disciplíně obří slalom. Hartig získal historicky první medaili v mužské kategorii v obřím slalomu. Skončil na 3. místě. Ve stejné kategorii skončil Ponocný na 22. místě a Panský na 12. místě. 

Jiří a Tereza

Poslední závody 

Česká výprava měla poslední závody 18. 12. ve slalomu. Tereza z poslední disciplíny urvala opět stříbro. Ponocný a Hartig nedojeli, byli diskvalifikováni, protože dostali “špicara”, tzn. tyčí projeli mezi nohama. Panský se umístil na 19. místě. 

Zeptali jsme se Veroniky Grygarové

Tiché zprávy: “Účastnila ses celkem již tří deaflympiád. Která z nich se Ti nejvíce líbila?

Veronika: “Každá deaflympiáda měla své kouzlo a speciální atmosféru, tak nemůžu říci, která byla nejlepší. Na každou deaflympiádu mám dobré i špatné vzpomínky.

Závěrečný ceremoniál

Čeští sportovci již mají svoje závody za sebou, a nyní se mohou těšit na deaflympijský závěrečný ceremoniál, který se uskuteční v sobotu 21. 12. .

Zleva stojící: předseda ČSNS O.Panský, servisman J.Hartig, trenérka Prokšová , trenér Jelínek, vedoucí výpravy J.Žídek, trenér Grygar, D.Soeldner.
Zleva sedící: fyzioterapeut K.Kuba, V.Grygarová, J.Hartig, T.Kmochová, T.Pazdera, M.Ponocný, J.Panský, F.Kocourek.
Sjezdaři – zleva Matěj Ponocný, Jiří Hartig, Tereza Kmochová, Jan Panský, Veronika Grygarová

Zdroj, foto: Sport.ceskatelevize.cz, Sport.aktualne.cz, Paralympic.cz, Sport.tv.nova.cz, Irozhlas.cz
Editor: Magda Jandusová

Back to top button
Close