Lékaři provedli unikátní operaci u ženy trpící Ménièrovou chorobou

V lednu jsme v Tichých zprávách psali o unikátní operaci, při níž lékaři z Fakultní nemocnice v Motole malému neslyšícími chlapci, kterému nepomohly kochleární implantáty, voperovali kmenový implantát. Titíž lékaři nyní provedli další ojedinělý chirurgický zákrok, díky němuž zbavili svou pacientku častých záchvatů Ménièrovy choroby.

0

Projevy Ménièrovy choroby

Ménièrova choroba se nejčastěji vyskytuje u lidí ve věku mezi třiceti až šedesáti lety. Jedná se o záchvatovité onemocnění, jehož příčina vzniku není dodnes známa. Ve většině případů postihuje pouze jedno ucho, konkrétně vnitřní ucho. Mezi typické příznaky této choroby patří závratě, zhoršující se sluch a úporný tinnitus, které postiženým jedincům značně zhoršují kvalitu života. 

Mezi typické příznaky Ménièrovy choroby patří mimo jiné závratě (Foto: Pixabay.com)

Pacientka trpěla častými záchvaty

Jedním z těchto pacientů je, respektive byla, paní Vlasta Svobodová. Ta nepříjemnými projevy Ménièrovy choroby trpěla opravdu často. Jen za loňský rok měla těchto záchvatů hned čtyřicet. Paní Svobodová popsala, že ji trápily silné závratě, poruchy sluchu, ale i zraku. A dodala, že nejhorší bylo, že se tyto záchvaty dostavovaly bez předchozího varování: „Upadnete jako loutka, jako když vás někdo pustí z nitě. Tak se složíte. Strašné pískání, šumění v hlavě…“

Vlasta Svobodová (Foto: Ct24.ceskatelevize.cz)

Většině pacientů pomáhají léky

K potlačení příznaků Ménièrovy choroby předepisují lékaři pacientům celou řadu léků, například proti zvracení a závratím. Většině z nich tyto léky pomáhají, ale paní Svobodové bohužel nepomáhaly, a proto jí lékaři doporučili unikátní chirurgické řešení. I přes rizika spojená s tímto zákrokem se jej paní Svobodová rozhodla podstoupit a těší se, že se bude zase moci věnovat svým oblíbeným aktivitám. 

Pacientka se rozhodla náročnou operaci podstoupit (Foto: Ct24.ceskatelevize.cz)

Extrémně náročná operace

Přednosta Kliniky ušní, nosní a krční 2. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Fakultní nemocnice Motol Zdeněk Čada vysvětlil, o jakou operaci se jedná: „Selektivně přetneme nerv, který odvádí informace pouze z vestibulární části vnitřního ucha s tím, že musíme zachovat nerv, který odvádí informace z hlemýždě, který zajišťuje sluch.“ Vestibulární aparát je zodpovědný za vnímání rovnováhy. Přednosta Neurochirurgické kliniky dětí a dospělých 2. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Fakultní nemocnice Motol Vladimír Beneš zdůraznil, že tato operace je prováděna v obzvláště zranitelné části mozku zodpovědné například za polykání či odkašlávání. Tento zákrok je v Motole prováděn pouze jednou za dva až tři roky, lékaři jsou ale přesvědčeni, že je to málo. Neurochirurg Beneš dodal: „Těch lidí musí být mnohem víc, u nás je tahle problematika značně poddiagnostikována.

Doc. MUDr. Vladimír Beneš, Ph.D. (Foto: Ct24.ceskatelevize.cz)

Zdroj, foto: Ct24.ceskatelevize.cz, Fyzioklinika.cz, Angis.cz, Pixabay.com
Editor: Klára Šámalová

Back to top button