Kochleární implantace pomocí robotického ramene
Lékaři Kliniky dětské otorinolaryngologie Fakultní nemocnice Brno a Lékařské fakulty Masarykovy univerzity opět dokázali, že patří mezi světovou špičku ve svém oboru. V uplynulých dnech totiž voperovali malé pacientce z Kroměříže kochleární implantát pomocí robotického ramene.


Robotické rameno chrání jemné struktury vnitřního ucha
Kochleární implantace pomocí robotického ramene přináší pacientům mnoho výhod. Robotické rameno totiž dokáže vložit elektrodu kochleárního implantátu do ušního hlemýždě tak pomalu a šetrně, že nedojde k poškození vnitřních struktur ucha. „Operatér může být sebezkušenější, ale i přesto zavádí elektrody do hlemýždě rychleji než speciální robotické rameno, které pracuje velice citlivě a šetrně, a tím chrání vnitřní velmi citlivé prostředí ucha, tzv. vláskové buňky,“ vysvětluje přednosta Kliniky dětské otorinolaryngologie FN Brno a LF MU doc. MUDr. Milan Urík, Ph.D.

Genová terapie
V této souvislosti docent Urík zmínil i to, že je pravděpodobné, že díky rozvoji genové terapie bude v budoucnu možné obnovit funkci nefunkčních vláskových buněk. A právě z toho důvodu je nesmírně důležité, aby během kochleární implantace nedošlo k jejich mechanickému poškození. Díky tomu lidé s těžkým sluchovým postižením nepřijdou o šanci, že jednou budou slyšet i bez kochleárního implantátu.

Více o operaci
Tuto operaci, která trvá necelé dvě hodiny, mohou podstoupit neslyšící lidé všech věkových skupin. Po zhruba čtyřdenní hospitalizaci jsou pacienti propouštěni do domácí péče. Po měsíci pak dostávají vnější část kochleárního implantátu, zvukový procesor, který je propojen s implantátem a laděn pomocí softwaru dle požadavků pacienta k jeho plné spokojenosti.

Zdroj, foto: Fnbrno.cz, Facebook.com
Editor: Klára Šámalová