KORONAVIRUS

KORONAVIRUS a COVID-19: Uvolňování opatření a změna v nošení roušek

Od 19. března 2020 nosí Češi povinně roušky. Dnes 25. května 2020 končí povinnost venku si zakrývat ústa a nos rouškou, respirátorem nebo šátkem. Povinně zakrytá ústa ale musíme mít dále ještě na mnoha místech. Spolu se změnami v nošení roušek přišla i další vlna uvolňování opatření. Co se ode dneška mění?

Roušky

Roušky se ode dneška (25. 5.) venku nemusí nosit, pokud bude splněna podmínka aspoň dvoumetrového odstupu od dalších osob (netýká se to členů jedné domácnosti). Proto by měl mít každý v kapse, batohu či kabelce pro jistotu schovanou roušku.

Roušky musíme nadále nosit v MHD, včetně taxislužeb, které budou nově od pondělí povoleny. Tato povinnost platí i v budovách jako jsou obchody, divadla, kina, čerpací stanice, úřady. Zaměstnanci v holičstvích, kadeřnictvích nebo kosmetických salonech budou muset při výkonu práce i nadále používat zdvojenou ochranu dýchacích cest.  Roušky stejně jako dosud nemusí nosit děti do dvou let, ve školkách, žáci a studenti při výuce, pokud dodržují jedenapůlmetrové rozestupy. Výjimku mají také moderátoři, lidé při fotografování nebo natáčení, pracovníci v kancelářích, pokud jsou od sebe dál než dva metry, nebo lidé pracující v horku.

Kdy bude konec rouškám?

Vláda zatím neuvedla, kdy budou moci lidé roušky odložit úplně a všude. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch odhaduje, že by to mohlo být na konci června.

Ministerstvo zdravotnictví vydalo informační leták “Kde musím mít ROUŠKU”:

DALŠÍ VLNA UVOLŇOVÁNÍ OPATŘENÍ PLATNÁ OD 25. 5. 2020:

Návštěvy v nemocnicích a domovech seniorů

Návštěvy v sociálních a zdravotnických lůžkových zařízeních jsou ode dneška možné, ale musí se dodržet preventivní opatření (omezení návštěv na max 2 lidi, návštěvníkům se změří teplota). Na vícelůžkových pokojích musí být pacient a jeho návštěva od ostatních pacientů odděleni  zástěnou.

Restaurace, bary, hotely

Otevírají se vnitřní prostory restaurací, hospod, bufetů, kaváren, vinoték a pivoték (otevřeno je pouze 6:00 – 23:00). Provozovatelé těchto zařízení musí zajistit dvoumetrové rozestupy, poskytnout dezinfekci a dezinfikovat prostory. Také hotely, kempy a další ubytovací zařízení se otevírají.

Školy

Základní a střední školy navštěvují pouze žáci posledních ročníků. Nově se k nim od 25. 5. přidají i žáci prvního stupně (skupiny po max 15 dětech). 

Hromadné akce a sportoviště

Na hromadné akce, do kin, divadel či dalších kulturních institucí může dorazit nejvýše 300 lidí (musí dodržovat dvoumetrové rozestupy). Povolen je i trénink sportovců na venkovním i vnitřním sportovišti (max 300 osob). V provozu jsou i koupaliště, sauny a wellness centra.

Zdroj, foto: Idnes.cz, Irozhlas.cz, Ct24.ceskatelevize.cz, Pixabay.cz, Koronavirus.mzcr.cz
Editor: Eva Nováková

Back to top button
Close