ZE SVĚTA

Kavárna Sikia Café v Ugandě, v níž pracují neslyšící zaměstnanci

Nejen v Evropě, v Asii a v Americe můžete ochutnat kávu nebo jídlo od neslyšícího personálu. Kavárna Sikia Café v Ugandě zaměstnává osoby se sluchovým postižením, čímž podporuje jejich pracovní uplatnění na běžném pracovním trhu v tamním městě. 

Milý neslyšící personál v Sikia Café 

Sikia Café

Tato kavárna je sociálním podnikem, který se zaměřuje na pracovní a společenskou integraci osob se sluchovým postižením a osob s narušenou komunikační schopností. Nachází se v ugandském městě Jinja, které leží cca 80 km východně od hlavního města Ugandy. Kavárna vznikla za účelem lepší osvěty a veřejné přístupnosti vůči osobám se zdravotním postižením. Chce inspirovat místní komunitu k tomu, aby zaměstnávala osoby se zdravotním postižením (zejména se sluchovým postižením) bez předsudků a obav. Název kavárny je pro neslyšící komunitu více než příznačný, Sikia ve svahilském jazyce znamená výraz Slyšte

Uganda se nachází na africkém kontinentu

Jak vypadá Sikia Café?

Dojmy z návštěvy od ugandského cestovatele

Když ugandský cestovatel Derrick Kwitonda navštívil poprvé tuto kavárnu, byl zvláštně překvapen, že jej obsluhuje neslyšící servírka. Pochopil, že bude muset názorně ukázat, co si přeje objednat, a to učinil. Po nějaké době mu došlo, že vlastně celá kavárna funguje díky neslyšícímu personálu a byl nadšený, že se cítil v kavárně zcela komfortně. Připadalo mu, že se nachází v běžné kavárně, všechno fungovalo tak, jak mělo, včetně komunikace. To, co chtěl, dostal. Měl štěstí, že se v kavárně také vyskytla manažerka kavárny a oslovil ji, protože ho zajímalo, na jakém principu tento podnik funguje. Dozvěděl se o myšlence týkající se sociálního podnikání a o snaze zaměstnat osoby se sluchovým postižením a umožnit jim žít plnohodnotně jako ostatní lidé. 

Neslyšící personál je vždy pozitivně naladěný
V Sikia Café dostanete dobrou kávu

Laskavost je komunikační způsob, který neslyšící mohou slyšet a nevidomí vidět. (Myšlenka uvedená na facebookovém profilu kavárny Sikia Café)

Neslyšící servírka s pozitivním vzkazem od návštěvníků kavárny

Ugandské město Jinja

Jedná se o 14. největší město v Ugandě. Lokace města je zvláštní, protože se nachází přesně na břehu Viktoriina jezera. Většina obyvatelstva se řadí mezi tzv. pracující chudinu. Hovoří se zde Lusoga jazykem. Chudé město zachraňuje provoz zdejšího průmyslu – elektrárny, cukrovaru, pivovaru, ocelárny a továrny produkující palmový olej. Velkou zajímavostí je množství škol. V tomto městě totiž můžete najít spoustu univerzit, včetně vojenských. V roce 2018 zde byla dokončena stavba půl kilometrového mostu New Jinja Bridge. 

New Jinja Bridge

Zdroj, foto: Liveandtravel.ug, Youtube.com, Independent.co.ug, Wikipedia.org
Editor: Kristýna Mariáková

Back to top button
Close