Hrad Špilberk
Leží na nejvyšším kopci v Brně ze strategického důvodu – sloužil jako pevný obranný bod vůči nepřátelům. Středověký hrad Špilberk pravděpodobně založil český král Přemysl Otakar II. zhruba v roce 1277 (není přesně známo). Postupně se z hradu Špilberk stala mohutná barokní pevnost s nejtěžším žalářem v tehdejší střední Evropě. K pevnosti v roce 1742 přibyly totiž tzv. kasematy, které později sloužily jako nejtvrdší věznice pro nejhorší zločince Habsburské monarchie.
Kasematy
Slovo kasematy má románský původ a je složeno ze dvou slov – “casa” = dům, “matta” = temný. Jedná se o systém temných, spletitých a dlouhých chodeb, který byl vybudován ve dvou bočních hradních příkopech za vlády císaře Josefa II. Jsou to dvoupodlažní objekty. Kasematy měří víc než sto metrů – v severním křídle Špilberku 109 m a v jižním 102 m. Chodby bývají široké kolem 7 metrů. Zprvu kasematy sloužily jako úschovný prostor na potraviny nebo jako ubytovací zázemí pro vojáky – hradní posádku (vešlo se jich tam až 1200!). Později pevnost Špilberk sloužila jako vězeňský areál, přičemž kasematy fungovaly jakožto věznice pro dlouhodobě či doživotně vězněné osoby. Nakonec se ze Špilberku stal kasárenský objekt mnoha armád (rakousko – uherské, československé, německé a po druhé světové válce opět československé.)
Podívejte se na videa, jak Kasematy hradu Špilberk vypadají:
Kasematy v českém znakovém jazyce
V červenci 2024 informovalo Středisko Teiresiás na svém facebookovém profilu o spolupráci s Muzeem města Brno. Kasematy hradu Špilberk budou brzy přístupné uživatelům českého znakového jazyka. V aktuální době se finalizují práce na překladech průvodce kasematy na brněnském hradě Špilberk do českého znakového jazyka. Průvodce v českém znakovém jazyce bude návštěvníkům – uživatelům českého znakového jazyka k dispozici na tabletu. Na digitálním průvodci pracují zejména Jindřich Mikulák a Ivana Kupčíková ze Střediska Teiresiás. Pro další informace sledujte Facebook Střediska Teiresiás a Muzeum města Brna.
Zdroj, foto: Facebook.com – Středisko Teiresiás, Facebook.com – Muzeum města Brno, Spilberk.cz
Editor: Kristýna Mariáková