ZE SPORTU

Kanadského mistrovství v curlingu žen se zúčastnila i neslyšící žena

Poprvé se kanadského mistrovství v curlingu zúčastnila neslyšící žena – Emma Logan. V tomto sportu je důležitá komunikace v týmu. Jak to Emma s týmem zvládá? Má se spoluhráčkami domluvené nějaké signály, aby se lépe domluvily?    

V curlingu je cílem dopravit kámen co nejblíže středu terče
Provincie Nové Skotsko v Kanadě (červeně)

Kdo je Emma Logan?

Emma Logan (22 let) je z Nového Skotska (východní provincie v Kanadě) a je první neslyšící ženou, která hrála na Scotties Tournament of Hearts (v překladu: Skotský turnaj srdcí).  Curling začala hrát v 11 letech. Emma v pouhých 13 měsících v důsledku meningitidy (zánět mozkových blan) ztratila sluch. V současnosti Emma komunikuje mluvenou řečí, kdy spoléhá na odezírání. Nosí sluchadlo a kochleární implantát. 

Emma Logan s kochleárním implantátem

Komunikace při curlingu

S Emmou je v týmu i její teta Mary-Anne Arsenault. Aby se Emma mohla se svými slyšícími spoluhráčkami dostat na její první kanadský šampionát v curlingu žen, musely vymyslet, jak budou spolu komunikovat. Komunikace je totiž v curlingu zásadní věcí. Při odhodu kamene hráči na sebe volají, kdy má metař před kamenem zametat a kdy ne. Na curlingových turnajích pro slyšící je normální, že skoro vůbec není slyšet, co druhý povídá, protože lidi v týmech na sebe křičí pokyny, kdy ne/mají zametat.

Emma Logan v akci s kamenem

Jak v curlingu komunikuje Emma?

Emma a spoluhráčky proto vymyslely za pomocí technologie a staromódní vynalézavosti, jak se domluví. Začaly používat rukavice, které byly na jedné straně zelené (pokyn pro zametání), a na druhé červené (pokyn – nezametat). Tyto vizuální drobnosti Emmě pomohly, ale stále jí chyběla komunikace. Proto začaly používat mikrofon, který je spojen s Emminými sluchadly pomocí Bluetooth technologie. Podle pravidel není curlingovým týmům dovoleno používat naslouchací zařízení, ale týmu Emmy byla udělena výjimka. Toto povolení bylo pro tým velice stmelující. Ukázalo se, že existuje vstřícnost a podpora inkluzivity ve sportu.

Komunikace s Emmou byla v týmu lepší a hráčky si uvědomily, že když je komunikace dobrá, je souhra týmu ještě lepší a mohou hrát to nejlepší, co je v jejich silách.

Video, kde je vidět, jak v týmu komunikují (s rukavicemi):

Zdroj, foto: Regina.ctvnews.ca, Thestar.com, Cs.wikipedia.org, Pixabay.com
Editor: Eva Nováková

Back to top button
Close