Jindřich Čanda a Michaela Nosková jsou kondičními trenéry neslyšících beachvolejbalistů

Postarali se o kondiční přípravu neslyšících beachvolejbalistů na Deaflympiádu v Brazílii.

0

Jindřich Čanda a Michaela Nosková

Jindřich Čanda je dlouhodobý fitness tréner, fitness oblasti se věnuje několik desítek let. Dále vlastní agenturu Art Gang, o kterou se stará společně se svou partnerkou Michaelou Noskovou, známou českou sólovou zpěvačkou. Agentura Art Gang poskytuje mnoho služeb. Stará se o produkci různých uměleckých aktivit, PR, organizaci svateb či cestovních zájezdů. I jeho partnerka Michaela Nosková působí ve fitness oblasti a pomáhá mu např. se cvičebním programem pro ženy po porodu. I když je to původně muzikálová zpěvačka, vlivem covidových událostí, kdy byla najednou kultura pozastavena, byla nucena změnit své pracovní působení. Rozhodla se pro specializaci ve sportovním odvětví, doplnila si patřičné vzdělání a stala se trenérkou ženské beachvolejbalové reprezentace. Stará se o kondiční přípravu reprezentantek, v přípravě zapojuje mimo jiné také taneční prvky.  

Jindřich Čanda s partnerkou Michaelou Noskovou (Foto: Blesk.cz)

Trenéři neslyšících sportovců

Oba trenéři jsou otevření vůči všem klientům a sportovní inkluzi. Nevidí problém v tom, aby sport spojoval lidi bez handicapu a lidi s handicapem. Mezi jejich svěřence patří i neslyšící sportovci. A jsou to právě Jindřich Čanda s Michaelou Noskovou, kteří se postarali o přípravu na Deaflympiádu u neslyšících beachvolejbalistů – jako je např. Žídek st. a ml., Šimon Skopový a Šimon Bambas. 

Neslyšící beachvolejbalisté s trenéry (Foto: Prozeny.cz)

Specifika trénování neslyšících sportovců z pohledu Jindřicha Čandy

Trénování neslyšících sportovců je specifické a odlišuje se od běžného tréninku tím, že je v něm absence tréninkových metod stojících na sluchové orientaci. Vrozený sluchový handicap ovlivňuje centrum pohybu a stability. Proto tréninky jsou zaměřené nejen na kondici, ale i na fyziologii a mobilitu. Jak komunikují na dálku neslyšící volejbalisté? Většina z nich dokáže odezírat a naslouchat díky sluchadlům, křik nahrazují vibracemi, např. dupáním. V rámci sportovní přípravy je dále podstatné i nastavení adekvátní životosprávy a regenerace.

Jindřich Čanda s Žídkem a Bambasem (Foto: Prozeny.cz)

Chybějící zázemí pro sportovce s handicapem

Dle Jindřicha Čandy Česká republika postrádá komplexní sportovní centrum pro sportovce s handicapem. Místo, kde by se postarali o sportovní rozvoj handicapovaných sportovců, kde by měli zázemí reprezentanti s handicapem, kde by se poskytovaly služby zaměřené na rozvoj, motoriku, kondiční přípravu. Zároveň by takové sportovní centrum mohlo působit jako chráněná dílna, která by zaměstnávala osoby s handicapem. 

Ilustrační foto kondičního centra (Foto: Pixabay.com)

 


Zdroj, foto: Prozeny.cz, Art-gang.cz, Blesk.cz, Pixabay.com
Editor: Kristýna Mariáková

Back to top button