Jeskynní malby: existoval znakový jazyk v době ledové?

Je možné, že se lidé v době ledové dorozumívali pomocí jednoduchých znaků? Co si myslí vědci o jeskynních malbách, které znázorňují ruce?

1

Jaký význam mají jeskynní malby?

V některých jeskyních vědci a badatelé objevili jeskynní malby, které vytvořili lidé před desítkami tisíc let. Jde o jeden z prvků paleolitického umění a jsou spojovány s různými rituály, náboženstvím nebo mohou mít i astronomický význam. Toto prehistorické umění je spjato s paleolitickými lovci a sběrači. Nejčastějšími náměty jeskynních maleb byly zvířecí motivy. Například koně, bizoni, mamuti či nosorožci.

Lovci v paleolitu (Zdroj: Epochaplus.cz)

 

Výzdoba jeskyně (Zdroj: Cs.wikipedia.org)


Jeskynní malby – ruce

Kromě zvířecích motivů je v několika jeskyních vyobrazeno i několik rukou. Tato vyobrazení rukou vznikla tak, že na stěnu jeskyně dali ruku a přes ni foukali barvy. Takto dali vzniknout malbám s rukama, konkrétně jejich obrysům. Toto pradávné umění je k vidění například ve dvou jeskyních ve Francii – v jeskyni Gargas a jeskyni Cosquer. Co je ale zajímavé – u zobrazených rukou vždy chybí nějaký prst, a to nedává vědcům spát.

Chybějící prsty na rukách – jeskynní malby (Zdroj: Earth.com)


Chybějící prsty na rukou

Badatelé podávají několik vysvětlení, proč rukám namalovaným v jeskyních chybí prsty. Možná lidé v dávnověku ztratili prsty kvůli omrzlinám nebo mohli podstoupit amputace z rituálních a obětních důvodů nebo jako trest. Jiní odborníci zase tvrdí, že je pravděpodobnější, že lidem prsty nechyběly, ale měli je jen skrčené, aby takto něco vyjádřili. Možná je to nejstarší pokus lidstva psát na zeď.

Nalezené jeskynní malby (Zdroj: Ancientpages.com)
Devět konfigurací prstů viděných v jeskyni Gargas (Zdroj: Insidescience.org)


Jeskyně Gargas

Lingvisté z Francouzského národního střediska pro vědecký výzkum (CNRS) se zaměřili na jeskynní malby rukou z francouzské jeskyně Gargas. Malby byly vytvořeny pravděpodobně před 30 000 lety. Všech 92 analyzovaných namalovaných rukou odpovídá pozicím, které lze snadno rukou předvést. Je to náznak toho, že mohly kdysi plnit funkci dorozumívacího prostředku.

Prohlídka v jeskyni Gargas (Zdroj: Grottesdefrance.org)


Znakový jazyk doby ledové?

Byly analyzovány i malby rukou z jiných jeskyní v západní Evropě a našel se vždy stejný vzor jako v jeskyni Gargas. To dává důraz tomu, že jde o malby rukou představující jakýsi dávný znakový jazyk. Vědci také zjistili, že všechny pozice prstů jsou na rukou snadno proveditelné. Mohou to být pozůstatky znakového jazyka, ale ne takového, jaký dnes používají lidé se sluchovým postižením. Lidé před 30 000 lety žili v malých skupinách lovců a sběračů a tento “alternativní” znakový jazyk mohli používat slyšící lidé, když nechtěli nahlas mluvit, aby například při lovu zvěře nevyrušili kořist.

Jeskyně Cueva de las Manos v Agrentině (Zdroj: Cs.wikipedia.org)


Znaky nebo uříznuté prsty?

Brea McCauley, archeoložka z kanadské univerzity poukázala na to, že mnoho kultur si prsty amputovalo i z jiných než lékařských důvodů. V bahně v jeskyni Gargas se také našel otisk ruky se zkrácenými prsty – ne složenými. Jiní odborníci řekli, že existují i extrémní zvyky v různých kulturách, jako jsou např. Dani ze Západní Papuy v Indonésii. Dani si části prstů uřezávají, když jim zemře blízký člen rodiny.

Příslušník kmene Dani ze Západní Papuy s uříznutými prsty (Zdroj: Thesun.ie)


Jak to tedy bylo?

Dnes samozřejmě nikdo neví, co obrazy s rukama znamenají. Odborníci se shodují na tom, že pro někoho měly svůj význam. Vytvoření maleb s rukama vyžaduje mnohem více úsilí než jednoduchý otisk rukou. Mnoho z nich je na těžko přístupných místech. Kdysi dávno se někdo hodně snažil, aby se pustil hluboko do tmavých koutů jeskyně, přitiskl ruku ke skále a zanechal vzor, ​​který vydrží tisíciletí.


Zdroj, foto: Insidescience.com, Cs.wikipedia.org, Ancientpages.com, Earth.com, Grottesdefrance.org, Epochaplus.cz, Thesun.ie
Editor: Eva Nováková

Back to top button