Jenny Lay-Flurrie

Neslyšící Jenny Lay-Flurrie se zabývá přístupností ve firmě Microsoft. O své práci tvrdí, že je smysluplná, ale i nekonečná. Tento svět přístupnosti má jednu přesvědčivou pravdu. Práce nikdy nebude hotová.

0

Jenny Lay-Flurrie

Je neslyšící, a přesto řídí velký tým pracovníků v Microsoftu. Jméno Jenny Lay-Flurrie si určitě musíte zapamatovat, neboť se specializuje na oblast, která nám pomáhá zlepšovat život. Je totiž šéfkou Microsoft Accessibility (neboli hlavní ředitelkou pro přístupnost ve společnosti Microsoft). Usiluje o to, aby Microsoft vytvářel produkty, služby a webové stránky v takové podobě, která bude přístupná všem, především uživatelům s handicapem. Jenny Lay-Flurrie se realizuje v pracovní činnosti, v níž vidí velký smysl. „Mým největším uspokojením je moje vášeň vidět technologie přístupnější pro lidi se zdravotním postižením.“ 

Jenny Lay-Flurrie


Sluchové postižení

Sluchové postižení získala zdravotními komplikacemi v dětství, prodělala spalničky a několik ušních infekcí, které narušily její zdravý sluch. Zpočátku mírná sluchová ztráta se ale časem zhoršila. Ještě než k tomu došlo, stihla Jenny Lay-Flurrie vystudovat kromě managementu také hudbu na vysoké škole. Hudbě se věnuje doteď, hraje na klavír. V rozhovoru pro CNN vysvětlila, jak hudba má mnoho verzí vnímání. Pro ni jakožto neslyšícího člověka hudba nikdy nebude čistě sluchovým zážitkem, ale to ničemu nevadí, protože hudba jako taková není rozhodně jen o zvucích a vibracích. 

Vystudovala hudbu a management


Rodina

Je vdaná a má dceru, které diagnostikovali poruchu autistického spektra. Jenny Lay-Flurrie není jediná v rodině, kdo má sluchové postižení. Má jej také její sestra, která se narodila s vrozenou hluchotou a její otec.

S manželem


Kariéra v Microsoft

Pracovní kariéra Jenny Lay-Flurrie nebyla jednoduchá, jakožto neslyšící člověk ve slyšící firmě se musela vyrovnávat s komplikacemi spojenými se sluchovým postižením a vyrovnává se s nimi doteď. V Microsoftu pracuje víc jak 15 let a tvoří neoddělitelný článek pracovního týmu. Původně zastávala jinou pozici, ale velmi brzy přešla jinam a stála za vznikem skupiny Microsoft Disability Group, kterou také nakonec řídila, i přesto, že skupinu zpočátku řídit odmítala. V té době vlastnila analogová sluchadla, která neumožňovala spárování s mobilem, takže si myslela, že nemůže být funkčním leaderem pro ostatní, navíc slyšící kolegy. Naštěstí firma Microsoft začala pracovat na zpřístupnění obsahu práce, Jenny Lay-Flurrie spolupracovala s šéfem, který nevnímal její sluchové postižení jako překážku, ale jako výzvu či osobní benefit. Díky němu a podpoře firmy získala nová, lepší, digitální sluchadla a mohla se tak profesně vyvíjet. „Říkám těmto okamžikům “cihlové zdi“, každý člověk je dostane, ať už má zdravotní postižení nebo ne. Důležité je, co s nimi uděláš.”

Je šéfkou Microsoft Accessibility


Sluchové postižení v práci

Ve své práci využívá řadu kompenzačních pomůcek. Spolupracuje s tlumočníky, velmi často odezírá ze rtů, v maximální míře pracuje s aplikacemi, které např. přepisují lidskou řeč apod. Nejdůležitější věcí v socializaci zůstává schopnost vlastní adaptability na různé situace, trpělivost a jakýsi pohotovostní režim. Musí být neustále ve střehu, pokud možno si vše zapisuje. Vždy musím mít u sebe nějaký zápisník. Pero a papír jsou dobrá věc.” Pro práci ve slyšící firmě je důležité mít dostatečné osobní sebevědomí, čehož Jenny dosáhla postupem času. Její sebevědomí bylo formováno díky silným lidem kolem, kteří jí ukázali, že hluchota není žádná překážka. Největší překážkou je osobní lidská slabost. Musíš říkat lidem, co potřebuješ, abys byl úspěšný.” Přeplněné místnosti na pracovišti jsou stále zjevnou překážkou, ale jen v mysli neslyšícího člověka. Dle Jenny Lay-Flurrie jsou tato koncentrovaná místa jejími velkými učiteli, protože právě v nich se musí stát svým nejlepším obhájcem přede všemi a mít tu kuráž říct všem jasně a důrazně výzvu typu prosím, přestaňte mluvit jeden přes druhého.

Neslyšící se musí stát svým nejlepším obhájcem


Přijetí lidské diverzity v Microsoft

Tématem diverzity se Microsoft zabývá dlouhodobě, nejintenzivněji od roku 2015, kdy přijal diverzitu jako potenciál a součást firemní filozofie. Přístupnost začala být automatickou součástí obsahu veškeré práce v Microsoft. Microsoft spolupracuje s osobami se zdravotním postižením ve všech oblastech, aby využil jejich zkušenosti a talent pro rozvoj svých produktů a služeb, které chce mít Microsoft maximálně přístupné všem bez ohledu na handicap. Protože každý člověk s postižením má a prožívá své postižení individuálně, je práce na přístupnosti náročným a nekončícím procesem. Ale téma přístupnosti by mělo mít stejnou prioritu jako je téma bezpečnosti, soukromí či cokoliv jiného a takto to firma Microsoft vnímá a také praktikuje. 

Diverzita je téma Microsoftu


Přístupnost z pohledu Jenny Lay-Flurrie

Jenny Lay-Flurrie zaměstnává a podporuje osoby se zdravotním postižením, čímž napomáhá k rozvoji inovativních technologií, které dále pomáhají měnit životy jednotlivců a firem. Myslí si, že pokud firmy nestanoví prioritu v přístupnosti, automaticky se podílí na segregaci určité skupiny lidí, ať už vědomě či nevědomě. Proto má smysl investovat peníze do přístupnosti, protože dle ní žádná společnost v konečném výsledku nechce vyřazovat lidi ze svých služeb, všichni chtějí být tak nějak přístupní všem.

Tento svět přístupnosti má jednu přesvědčivou pravdu. Práce nikdy nebude hotová.”

Inkluzivní design


Přístupnost vůči neslyšícím

Věří v možnosti umělé inteligence a očekává, že v blízké budoucnosti by firma Microsoft mohla vytvořit nástroj, který by se věnoval digitálnímu znakovému jazyku. Líbí se ji, jak roste přístupnost vůči neslyšícím, která se stává celospolečenským přínosem. Důkazem jsou skryté titulky, poptávka po nich vysoce vzrostla během pandemie nejen ze strany neslyšících. Lidé pracují distančně s lidmi, kteří mluví jiným jazykem než oni sami. Titulky podle ní jsou důležitou složkou komunikace, neboť zpřístupňují dialog mezi lidmi, a to nejen mezi neslyšícími a slyšícími, ale také mezi slyšícími (např. filmy s titulky). 

Digitální znakový jazyk je budoucí nástroj Microsoftu?


Ocenění

V Microsoftu založila speciální zákaznickou linku pro lidi se zdravotním postižením, která dosud vyřešila víc jak 1 milion hovorů. Každý rok se díky její organizaci koná důležitá událost, Microsoft Ability Summit, na kterém se řeší téma inkluze a inovace. V oblasti přístupnosti se angažuje také mimo Microsoft. Věnuje se tématu autismu a duševnímu znevýhodnění. V roce 2014 byla oceněna Bílým domem jako vítězka v oblasti zaměstnávání osob se zdravotním postižením. V roce 2017 ji určili jako jednu z nejkreativnějších lidí v podnikání. 

Patří mezi uznávané persony


Zdroj, foto: News.Microsoft.com, Fastcompany.com, Gallaudet.edu, Forbes.com, Drware.com, Edition.cnn.com, Essentialaccessibulity.com, Twitter.com, Geekwire.com
Editor: Kristýna Mariáková

Back to top button