Pomalu se blíží nejkrásnější svátky v roce – Vánoce, a my vám přinášíme seznam nejoblíbenějších vánočních zvyků a tradic. Možná, že ne všechny znáte. Tak schválně – čtěte dále, jaké jsou u tradic a zvyků pověry:
POVĚRA = Lidé věří v nějaké znamení, nebo událost, která ovlivňuje nebo předpovídá budoucnost člověka. K Vánocům se také vážou pověry.:
1) Krájení jablíček: Po štědrovečerním jídle se krájí jablko napříč a sleduje se, jak vypadá hvězdička. Pokud má 5 cípů a má zdravá jadérka, znamená to zdraví a štěstí v příštím roce. Pokud je hvězdička červivá, znamená to nemoc. Křížek místo hvězdičky může znamenat smrt.
2) Jmelí: Přináší štěstí a lásku. Pokud jmelí od někoho dostaneme, bude štěstí větší. Koupíme-li si jmelí sami, naopak to přináší smůlu. Polibek pod jmelím zajistí hodně lásky na celý příští rok. Jiná pověra říká, že pod jmelím má muž právo políbit každou ženu nebo dívku.
3) Šupina z kapra: Šupina z kapra v peněžence dává jistotu, že v ní v příštím roce budou peníze.
4) Zlaté prasátko: Uvidí ten, kdo se postí na Štědrý den od rána a počká s jídlem až na sváteční večeři.
5) Lodičky ze skořápek: Svíčky ve skořápkách ořechů se pouští do misky s vodou. Lodičku má každý člen v rodině. Pokud lodička pluje a hoří dlouho, znamená to šťastný život. Pokud pluje doprostřed nádoby, znamená to dalekou cestu. Když se drží lodička u kraje mísy, znamená to spokojenost doma. Potopí-li se lodička, život nebude mít dlouhého trvání. Jiná pověra říká, že potopení lodičky značí neúspěch, když člověk o něco usiluje.
6) Chvojí (větvičky jehličnanů): jako dekorační prvek. Zdobí se jimi byt a navíc ho hezky provoní. Chrání před zlem a nemocemi.
A to není všechno. Zůstaňte s námi – během prosince vám přineseme zprávu o méně známých vánočních tradicích v ČR, a prozradíme vám také, jaké tradice dodržujeme u nás v Tichém světě.
Zdroj zprávy: ZDE