
Nápojový karton (oranžový kontejner)
Nápojové kartony, kterým se také říká tetrapaky, se nejčastěji používají pro uchovávání tekutin, jako je mléko, džusy, víno a další. Tyto kartony patří do menších oranžových, případně červených popelnic. V některých městech se však vhazují do kontejneru společně s plasty (žlutý) nebo dokonce s papírem (modrý). Je dobré sledovat etikety přilepené na jednotlivých kontejnerech. Každopádně pravidla, jak má takový karton před vyhozením vypadat, jsou všude stejná: dobře vymýt a sešlápnout. Víčka na kartonech můžete klidně nechat, ničemu nevadí.

Kov (šedý kontejner)
Recyklace kovů je velmi prospěšná pro životní prostředí. Nejenže tím snížíte těžbu nových kovů, ale také ušetříte až 95 % energie na výrobu dalších produktů z kovů. Do šedého kontejneru můžete dát téměř vše, co je z kovu. Například víčka od jogurtu, nápojové plechovky, konzervy, kovová víčka od sklenic, hliníkové obaly od čokolády, prázdné tlakové nádoby (šlehačka, deodorant aj.) a další výrobky z kovů s recyklačním symbolem 40-49. Důležité je vše dostatečně vymýt nebo alespoň vytřít. Naopak se do tohoto kontejneru nesmí vyhazovat těžké kovy (olovo, rtuť), plechovky od barev, spreje a tlakové nádoby se zbytky, kombinované obaly a obaly od nebezpečných látek.

Bioodpad (hnědý kontejner)
Bioodpad tvoří právě většinu odpadu, který zbytečně končí ve směsných popelnicích. Možná si říkáte, že to nevadí. Bioodpad se přece brzo rozloží i na skládce. Opak je ale pravdou. Na skládce se totiž rozkládá bez přístupu vzduchu a tím se tvoří skleníkové plyny a toxické výpary. Přitom tříděním bioodpadu lze získat kvalitní přírodní hnojivo. Do hnědého kontejneru však nepatří vše, co doma nesníte. Nevadí ovoce, zelenina, slupky, kávová sedlina, čajové sáčky, květiny, listí, tráva, hobliny, kůra nebo třeba i vychladlý popel ze dřeva. Naopak do něj rozhodně nevhazujte zbytky jídel, oleje, živočišné a mléčné produkty, maso, kosti, vejce a skořápky a pečivo.

Oleje
Někde se setkáte i s popelnicemi na oleje. V žádném případě by se oleje neměly vylévat do odpadu nebo do záchodu. Nejenže můžete ucpat kanalizační trubky, ale také způsobit kontaminaci vody a půdy. Místo toho je stačí nalít do uzavíratelných PET lahví a vyhodit do popelnice k tomu určené. Třídit lze všechny oleje, tuky a másla, se kterými pracujete v kuchyni. Naopak sem nepatří technické oleje, vazelíny, různé masážní a kosmetické oleje a olejové barvy a laky.

Zdroj, foto: Blog.econea.cz, Respono.cz, Jaktridit.cz, Shutterstock.com
Editor: Kristýna Havlová