ZE SPORTU

Jak se hraje curling? To si mohli neslyšící vyzkoušet

Méně známý sport – curling si vyzkoušeli neslyšící v Praze – Zbraslavi. Jak jim to šlo, a co bylo pro ně náročné? 

Curlingová hala v pražské Zbraslavi (centrum Třešňovka)

Minulý týden v úterý (3. září 2019) se ve večerních hodinách konalo první soustředění klubu curling I. PSKN (pražský sportovní klub neslyšících). Curlingovou akci mohl klub I. PSKN zorganizovat díky finanční podpoře MŠMT. V centru Třešňovka se na profesionální curlingové dráze sešlo sedm neslyšících zájemců, které si vzal na starost trenér Vojtěch Reitmajer. Spolu se zkušeným dívčím týmem “Polární lišky” se tento sport snažili přiblížit neslyšícím.

Teoretická příprava na curling

Co je CURLING?

Curling je týmový sport (čtyři hráči po dvou týmech), který se hraje na ledě. Hráči se snaží dopravit své kameny (1 tým má osm kamenů) co nejblíže středu cílových kruhů. Po vypuštění kamene lze jeho dráhu upravit pomocí metení curlingovým koštětem nebo i točením kamene kolem jeho středu (kámen roztáčí hráč, který ho na začátku vypustil). Týmy se ve vypouštění kamenů vždy střídají. Během hry je možné dopravením svého kamene vyhodit soupeřův kámen a ovlivnit tak výsledek hry. Vyhrává tým, který má kámen nejblíže středu cílových kruhů.

Pohyb na ledě byl náročný

A jak probíhal curlingový trénink?

Na akci trenér seznámil neslyšící účastníky s dívčím týmem (slyšící), který po celou dobu neslyšícím pomáhal. Dívky byly začátečníkům oporou nejen při klouzání na ledě, ale i při pádech (a nebylo jich málo :-)). Dívky se s neslyšícími snažily komunikovat zřetelnou artikulací, ale postupně všichni přicházeli na to, že nejlepším učitelem je názorná ukázka. Takže před rozjezdem s kamenem na ledě dívky vedle neslyšícího zaujaly správný postoj – ukázaly, jak se to má správně dělat. Nebylo to nic jednoduchého – každý si vyzkoušel, jak je tvrdý led, padali skoro všichni. Ale postupně se do toho všichni dostali. Důležitou částí bylo i metení pomocí curlingových košťat (mít u toho správný postoj, tlak na koště). Trenér poté neslyšící stručně seznámil se základními pravidly curlingu, a nakonec proběhlo i pár her, kdy byli neslyšící rozdělení do dvou týmů.

Statečných sedm na curlingu

DOJMY NESLYŠÍCÍCH ÚČASTNÍKŮ

Tereza Š.:

Myslela jsem si, že to nezvládnu. Je to náročná hra, nejtěžší byl rozjezd na začátku – abych vůbec udržela rovnováhu. Curling se mi líbil.

Curlingový rozjezd Terezy – poprvé:

Eva N.:

Curling znám pouze z televize. Přišel mi hezký a jednoduchý. Ale to jsem se spletla, pády byly na denním pořádku. 🙂 Ale bavilo mě to. Překvapilo mě, že curlerský led není hladký, ale “krupičkový.” Klobouk dolů před všemi závodníky curlingu!

Curlingový rozjezd Evy N. – poprvé:

Ladislav B.:

„Curling jsem si již vyzkoušel před 5 lety, v hale na Roztylech, kdy jsem také zorganizoval 2 tréninky neslyšících. Proto sám vím, že to není tak jednoduché, jak jej vídáme v televizi. Nejtěžší je udržet balanc při rozjezdu s kamenem a jeho následné vypuštění. Metení také není tak jednoduché, jak se zdá. Je to hezký a zajímavý sport, i když to z televize nebo jiného přenosu vypadá nudně. Trénink se mi líbil, bavil mě. Těším se na další! Doufám, že tento sport zaujme další neslyšící a budeme schopni vytvořit nějaký ten tým nebo ještě lépe týmy.“

Curlingový rozjezd Ladislava – poprvé:

Eva B.:

Také jsem měla možnost vyzkoušet si curling před 5 lety. Je to dobrý sport, který nutí člověka udržet rovnováhu těla spolu s koordinací pohybů. Dokonce jsem ujišťována, že pohyb v curlingové hale při 5 stupních prospívá pleti a oddaluje tak stárnutí.”

Curlingový rozjezd Evy B. – poprvé:

Martin W.:

Curling se mi líbí. Těžká pro mě byla technika těla, jak udržet postoj při vypuštění kamene. Překvapila mě pravidla – jiná než u hokeje. Při teoretické části jsem se protahoval s curlingovým koštětem (koště za krkem, a přes něj jsem pověsil ruce) a trenér mi hned řekl, že se to nesmí, že je to nebezpečné, mohu špatně uklouznout.

Curlingový rozjezd Martina W. – poprvé:

Curlingový rozjezd Pavly – poprvé:

Curlingový rozjezd Martina J. – poprvé:

Chcete si curling také vyzkoušet?

Kdo by si chtěl curling také vyzkoušet, může. Zájemci ať se hlásí na emailovou adresu: deafcurling@email.cz.

Všichni účastníci curlingové akce tímto děkují za finanční podporu MŠMT ČR, klubu I. PSKN Praha za organizaci a hlavně panu Vojtěchu Reitmajerovi a jeho Polárním liškám za organizaci a vedení tréninků.

Zdroj, foto: Vojtěch Reitmajer, Ladislav Bystroň, Tereza Švarcová, Wikipedia.org, Iscus.cz

Editor: Eva Nováková

 

 

 

 

 

 

 

Back to top button
Close