Náročný volební systém
Letošní komunální volby byly opravdu náročné – volební komise totiž musely být při sčítání hlasů velmi pozorné vzhledem k tomu, že voliči mohli volit celé strany, ale také vybírat jednotlivé kandidáty z různých stran, případně obě varianty kombinovat. Ve velkých městech musely často procházet rozsáhlé hlasovací lístky.

Senátní volby
Volby do Senátu Parlamentu České republiky se konají každé dva roky, přičemž se vždy volí 27 nových senátorů (třetina z 81). Jedná se o senátory, kterým končí šestileté funkční období. Senátorem může být zvolen každý občan České republiky, který alespoň druhý den voleb dosáhl věku 40 let. Aby se kandidát stal senátorem, musí získat alespoň 50 % hlasů voličů, kteří se zúčastní voleb a odevzdají svůj hlas. Vzhledem ke značnému počtu kandidátů, kteří získají méně než 50 % hlasů, se koná i druhé kolo, v němž o přízeň a hlasy voličů bojují dva postupující, čímž je zajištěno, že vítěz získá více než polovinu hlasů. Mezi senátory, kteří uspěli již v prvním kole senátních voleb, patří starosta Letohradu Petr Fiala (KDU-ČSL a Společně pro kraj), lékař a ředitel Slezské nemocnice Opava MUDr. Ladislav Václavec (ANO) a místopředseda Senátu a ředitel gymnázia Mgr. Jiří Růžička (nezávislý kandidát za TOP 09, STAN s podporou KDU-ČSL) z Prahy 6. Získat mandát již v prvním kole se v historii senátních voleb podařilo zatím pouze šestnácti kandidátům. Eva Krumpová, 1. místopředsedkyně Českého statistického úřadu, řekla: „Zajímavostí těchto voleb do Senátu je, že ve volebním obvodu v Ústí nad Orlicí proti sobě stáli jen dva kandidáti. V historii voleb se tak stalo vůbec poprvé.“

Které strany vyhrály?
Politické hnutí ANO 2011 bývalého premiéra Andreje Babiše zvítězilo v osmi krajských městech z celkových třinácti. Ve zbylých pěti vyhrály vládní strany. Mezi města, v nichž vyhrálo hnutí ANO, patří Hradec Králové, Karlovy Vary, Zlín, Pardubice, Ústí nad Labem, Ostrava, Olomouc a Jihlava. V Praze uspělo uskupení Spolu pro Prahu sestávající ze stran ODS, KDU-ČSL a TOP 09, v Brně vyhrála koalice Společně – ODS a TOP 09. V Plzni získala nejvíce mandátů koalice Spolu – ODS, KDU-ČSL a TOP 09 a v Liberci koalice Starostů pro Liberecký kraj s TOP 09 a lidovci (KDU-ČSL). V Českých Budějovicích zvítězila ODS. Zdaleka nejvíce zastupitelských míst však opět získali nezávislí kandidáti a jejich různá místní sdružení. Je to díky tomu, že kandidují i v malých obcích, kterých je po republice mnoho a velké strany v nich své kandidáty nemají.

Pár statistických zajímavostí
Dle dat Českého statistického úřadu činí průměrný věk zvolených zastupitelů 47,60 let, nejstaršímu z nich je 88 let. Osmnáctiletých zastupitelů najdeme v celé ČR 11. V nově zvolených zastupitelstvech převládají muži – těch je 71 % a žen naopak jen 29 %. Nejmladším zastupitelstvem, jehož průměrný věk činí 24,2 let, se může pyšnit obec Křídlůvky (okres Znojmo). Obec Všepadly (okres Domažlice) bude mít naopak nejstarší zastupitelstvo, průměrný věk zdejších zastupitelů činí 71,5 let.

Zdroj, foto: Czso.cz, Ct24.ceskatelevize.cz-1, Ct24.ceskatelevize.cz-2, Ct24.ceskatelevize.cz-3, Ceskenoviny.cz, E15.cz, Respekt.cz, Twitter.com, Senat.cz, Kridluvky.cz
Editor: Klára Šámalová