INFORMACE

Jak dopadla světová soutěž Miss & Mister Deaf World 2019?

Nejkrásnější neslyšící ženou byla zvolena reprezentantka Indie a nejkrásnějším neslyšícím mužem domácí účastník reprezentující Jihoafrickou republiku. Na tuto soutěž vyrazil i loňský vítěz Mister Deaf World 2018 Čech Jan Emmer. Jak soutěž probíhala, jak dopadli naši Češi a jaké dojmy si z ní odnesl Jan Emmer? 

Soutěžící z celého světa na Miss & Mister Deaf World 2019

O Miss & Mister Deaf World 2019

Světová soutěž o nejkrásnější neslyšící ženu a nejkrásnějšího neslyšícího  muže se konala 12. – 22. července 2019 ve městě Mbombela (Nelspruit) v Jihoafrické republice. Sjelo se na ni celkem 11 žen a 9 mužů. Země, které vyslaly své reprezentanty: Brazílie, Česká republika, Čína, Chorvatsko, Indie, Izrael, Jihoafrická republika, Taiwan, Thajsko, Ukrajina a Zimbabwe (celkem 11 států). Oproti loňské účasti (20 žen, 19 mužů) byla účast malá. Emmer si to vysvětluje tím, že někteří asi nemohli přiletět kvůli vízu nebo finančním problémům, anebo prostě nesplnili podmínky.

V čem účastníci soutěžili?

Muži v národních krojích

Muži během soutěžního klání předváděli plavky, národní kroje a obleky. Ženy předváděly plavky,  národní kroje, šaty, a na rozdíl od mužů předváděly navíc ještě umělecké vystoupení.

Simona Lazárková (vpravo) v českém národním kroji

Jak dopadli Češi?

Naši reprezentanti: Simona Lazárková a Kryštof Sedlář nevyhráli, ale nebyli z toho smutní. Měli radost, že měli vůbec možnost se této soutěže v Jihoafrické republice zúčastnit. Že mohli poznat, jak vypadá tamní kultura, že poznali nové kamarády… 

České trio na soutěži (Emmer, Lazárková, Sedlář)

Kdo byl v porotě?

V porotě soutěže zasedlo 5 lidí z Afriky a 2 Češi (paní Mrákotová z firmy Procentrum Design a pan doktor Schütz, zakladatel Žilní kliniky). Jedna židle byla prázdná – byla pro zesnulého Ing. Vladimíra Žílu z firmy Astera Design, která již mnoho let vytváří křišťálové koruny pro vítěze.

Nechyběla ani selfie – fotka Emmera s vítězi

Umístění:

ŽENY:

Miss Deaf World – Vidisha Baliyan (Indie)

I. Vicemiss Deaf World – Lethuwe Ntaka (Jihoafrická republika)

II. Vicemiss Deaf World – Caroline Costa (Brazílie)

Miss Deaf Europe – Petra Jakopović (Chorvatsko)

Miss Deaf Asia – Kanjana Phimpa (Thajsko)

MUŽI:

Mister Deaf World – Phumelela Mapukata (Jihoafrická republika)

Mister Deaf Europe – Petro Mendryshora (Ukrajina)

Mister Deaf Asia – Chunping Zhou (Čína)

Vítězové soutěže: Mendryshora (Europe), Jakopović (Europe), Baliyan (World), Mapukata (World), Ntaka (I.Vicemiss), Costa (II.Visemiss), Phimpa (Asia), Zhou (Asia)

Zajímavosti o vítězích:

Miss Deaf World 2019 z Indie – Vidisha Baliyan je první Indkou, která získala titul Miss Deaf World. Je mezinárodní tenisovou hráčkou – na Deaflympiádě 2017 se umístila na 5. místě.

Krátké video o vítězce Baliyan: youtube

Mister Deaf World 2019 z Jihoafrické republiky – Phumelela Mapukata vyrůstal na farmě a je nejmladší z pěti dětí a jediný neslyšící (jeho rodina rozumí základům ZJ).

Domácí soutěžící z Jihoafrické republiky (zleva): Ntaka, Mapukata

Sestřih videa z Miss & Mister Deaf World 2019: youtube (čas: od 0:26)

Kde se bude konat soutěž příští rok?

Dějiště této světové soutěže bude v roce 2020 v Bangkoku, hlavním městě Thajska. Proběhne pravděpodobně v dubnu nebo v květnu.

Dojmy Jana Emmera, vítěze Mister Deaf World 2018

O CESTOVÁNÍ:

Cesta do cíle byla dlouhá a náročná. Let (Praha – Katar) trval 6 hodin, v Kataru jsme čekali 4 hodiny na letadlo do Johannesburgu. A z Johannesburgu jsme jeli společně ještě s loňskými vítězi (Miss + Mister Deaf World, Europe a Asia 2018) dodávkou do města Mbombela asi čtyři hodiny.

České zastoupení (zleva: Lazárková, Sedlář, Emmer) letí do Jihoafrické republiky

O SOUTĚŽÍCÍCH:

Seznámili jsme se s soutěžícími z různých států. Učil jsem hlavně kluky, jak mají správně chodit. Měl jsem pocit, jako by to byly moje děti. Všichni byli úžasní, byli jsme jako velká rodina.

Soutěžící – muži společně s loňskými vítězi (Jan Emmer – World 2018, Josip Smokvina – Europe 2018)

O KOMUNIKACI:

Prezident Miss & Mister Deaf World pan Uhlíř byl moc rád, že jsem mohl tlumočit, když on mluvil (pomalu se zřetelnou artikulací). Znakoval jsem v ČZJ Sabině Dvulitové, která pak znakovala v mezinárodním znakovém systému pro soutěžící.

Simona Lazárková (vlevo) při přehlídce v šatech

O SPLNĚNÉM PŘÁNÍ:

Vždycky jsem si přál podívat se jednou na safari. V Jihoafrické republice jsem si splnil sen – navštívil jsem Krugerův národní park.

O UTĚŠOVÁNÍ SOUTĚŽÍCÍCH:

Hodně mě překvapilo, že ti, kteří nevyhráli (kluci i holky), plakali. Chtěli vyhrát a věřili tomu. Přišel jsem za nimi do šatny, abych je podpořil a utěšil je. Říkal jsem jim: Nezapomeňte – všichni sem přiletěli z různých států, to znamená, že jste vyhráli všichni! Všichni jste krásní a usměvaví. A pak jsme se objímali. Byly to krásné emoce.

Zdroj, foto: Jan Emmer, Iol.co.za, Storypick.com, Instagram.com, Astera-glass.cz

Editor: Eva Nováková

Back to top button
Close