INFORMACE

sKarta – TOP 09 nechce zrušit tento projekt

Podle webových stránek Týden.cz nebude koaliční TOP 09 souhlasit s ukončením projektu sKaret, které navrhuje premiér Petr Nečas (ODS). Uvedl to předseda TOP 09, vicepremiér Karel Schwarzenberg. Skončením projektu by se podle něj jen vyhodily miliardy. Premiér Nečas uvedl, že uvítá, když mu Karel Schwarzenberg vysvětlí, v čem je sKarta tak výhodná, že by měla být zachována. Dodal, že na doporučení, aby byl projekt zrušen, trvá.

Podle TOP 09 jsou sKarty formou elektronizace veřejné správy, a tedy cestou, kterou by se mělo jít. Ministryně práce Ludmila Müllerová (TOP 09) vládě před nedávnem navrhla úpravu systému. Přišla s návrhem, aby karty sloužily povinně jen jako průkaz pro příjemce dávek, konto k nim by bylo dobrovolné.

Premiér Nečas trvrdí, že ministerstvo práce pod vedením místopředsedy TOP 09 a tehdejšího ministra Jaromíra Drábka původně dobrou myšlenku “dobrovolně využívaných elektronických platebních prostředků směřovanou především k zamezení zneužívání sociálních dávek” zdiskreditovalo.

Systém provozuje Česká spořitelna, má na to smlouvu do roku 2024. K sKartě u ní musí mít lidé účet, přes který k nim dávky plynou. Podle Müllerové by povinné zřízení spořitelního účtu mohlo být protiústavní.

Sociální karty mělo koncem března podle mluvčího úřadu práce kolem 268 tisíc lidí. Odmítlo je přes 4 300 osob. Podle plánu je měl dostat milion osob.

 

Zdroj: tyden.cz, foto: socialniprace.cz

 

Back to top button
Close