INFORMACE

Konference INSPO 2013

Na letošní Konferenci INSPO, která se tradičně konala v Kongresovém centru Praha, se 16. března 2013 sjelo 278 účastníků, kteří se přišli seznámit s novinkami z oblasti moderních technologií usnadňujících život zdravotně postiženým lidem. Za uplynulý rok opět vznikla řada nových aplikací, programů a projektů, které zlepšují kvalitu života lidem s nejrůznějším zdravotním postižením.

2103_03_21 INSPO - Kongresový palác

V odpolední sekci, určené sluchově postiženým návštěvníkům, vystoupil například Ing. Zdeněk Bumbálek ze společnosti Transkript online. Vyzval ohluchlé dobrovolníky k testování právě vyvinuté aplikace eScribeDroid, která umožní zobrazení on-line přepisu mluvené řeči na tabletu.

DSCN1639

Neslyšícím pacientům ve všech 76 okresních městech a v šesti pražských nemocnicích by měl pomoci odstranit komunikační bariéru projekt APPN (Agentury pro neslyšící), který na konferenci představila ředitelka APPN Marie Horáková. Pomocí on-line tlumočení do znakového jazyka a díky vybavení nemocnic tablety nebo videotelefony, na kterých se bude tlumočení do znakového jazyka zobrazovat, se tato zdravotnická zařízení stanou pro neslyšící pacienty komunikačně přístupná.

DSCN1649

Společnost Telefónica, která byla hlavním partnerem konference INSPO, rozšířila nedávno svoji službu Hovor pro neslyšící, jejíž bezplatná linka obsloužila vloni již 25 800 požadavků, o službu O2 hovor pro neslyšící do zahraničí. Na přání uživatelů linky byla též zřízena facebooková stránka linky pro neslyšící. Nejde o další komunikační kanál, ale o snahu se přiblížit neslyšícím uživatelům.

Konference byla tlumočena do znakového jazyka a k dispozici byli i přepisovatelé mluvené řeči. Přepis se zobrazoval pro všechny účastníky na plátně, nebo v případě zájmu i jednotlivcům na zapůjčených tabletech.

Text a foto: Lucie Křesťanová (pozn.: text byl zkrácen)

Back to top button
Close