O výzkumu
Již v posledním trimestru v děloze se miminko učí rodné řeči a je pak schopno po narození rozpoznat rodný jazyk od cizího. Dokonce pláče v melodii daného mateřského jazyka. Je náš mozek automaticky připraven na to osvojit si řeč nebo je nutná přirozená raná, prenatální zkušenost s řečí, kterou mluví matka? Na tuto otázku hledá odpověď nový výzkumný projekt Univerzity Karlovy, ve spolupráci s Akademií věd České republiky, realizován výzkumnou skupinou SPEAKIN lab.

Proč je účast neslyšících znakujících žen potřebná?
Miminka neslyšících žen, které jsou uživatelkami znakového jazyka, mají odlišnou prenatální zkušenost oproti miminkům slyšících žen. Výzkum chce odhalit, zda novorozeňata neslyšících – znakujících žen reagují na českou řeč stejně jako miminka žen mluvících česky. Díky zastoupení neslyšících – znakujících žen ve výzkumu se lépe identifikuje, zda lidská schopnost řeči je genetická (obě dvě skupiny miminek budou mít podobné reakce) nebo je navíc ovlivněná prostředím (obě dvě skupiny miminek budou mít odlišné reakce).

Jak bude probíhat výzkum?
Výzkumné šetření probíhá v porodnici v Havlíčkově Brodě. Časem má být realizováno také v pražské mimi-laboratoři nebo dokonce v domácím prostředí miminek na přání matky. V rámci výzkumu se využívá postup, který je vůči miminku zcela bezpečný, neinvazivní (nezasahuje do organismu dítěte) a zároveň představuje běžně využívanou metodu ve výzkumu řeči s miminky. Neurální odpovědi miminek se budou snímat pomocí EEG, to znamená, že na hlavu miminka se umístí malé senzory, pomocí kterých je sledována mozková aktivita dítěte při poslechu řeči, zatímco bude miminko spát. Výzkumné šetření trvá max. 30 minut. Na přání matky lze domluvit kontinuální sledování jazykového vývoje jejího dítěte.

Bližší informace pro vážné zájemkyně o účast ve výzkumu
Výzkum je součástí projektu, který bude trvat do roku 2023. Zájemkyně o výzkum se budou moct přihlásit do výzkumu kdykoliv v rámci dvou let (2022 – 2023). A teď je to na Vás, neslyšící – znakující ženy v jakémkoliv stádiu těhotenství… V případě, že byste se chtěly zúčastnit tohoto výzkumu, ozvěte se pro další postup na tento e-mail: babylab@ff.cuni.cz

Odkaz na reportáž o výzkumu (české titulky + překlad do českého znakového jazyka):
Zdroj, foto: Emailová korespondence s Martinou Dvořákovou a Kateřinou Chládkovou (Univerzita Karlova, Filozofická fakulta a Psychologický ústav AV ČR), Ct24.ceskatelevize.cz, Psu.cas.cz, Speakinlab.cz, Babycenter.com, Nytimes.com, Ucjtk.ff.cuni.cz
Editor: Kristýna Mariáková