František Kocourek se připravuje na zimní Deaflympiádu s kolečkovými lyžemi

0

Neslyšící František Kocourek je všestranný sportovec. Jeho hlavní sportovní činností je v současné době běžecké lyžování. Dříve byla hlavní disciplínou cyklistika, ve které závodil na letních Deaflympiádách třikrát. Největším úspěchem bylo pro něj 3. místo v silniční časovce jednotlivců na australské Deaflympiádě v roce 2005, kde na druhé místo ztratil pouhé 2 setiny. Od roku 2012 postupně přecházel více na běh na lyžích, a to i díky otci, který ho v tom provázel. V současné době je tedy jeho velkou láskou běh na lyžích. V roce 2015 se zúčastnil své první zimní Deaflympiády jako běžec na lyžích. Byla to pro něho velmi srdeční záležitost. V náročné konkurenci bylo pro něj velkým osobním úspěchem 9. místo. A na zimní Deaflympiádu pojede zas. Ta se koná letos v prosinci v Itálii.

Jak vypadá letní příprava běžce na lyžích?

Na konci června zahájil František Kocourek z SK SKIVELO Olomouc neslyšících letní závodní sezónu na kolečkových lyžích v rámci přípravy na zimní deaflympijské hry. Zúčastnil se dvou závodů seriálu Efisan Skiroll Classics ve Zlínském kraji. V prvním závodě na 30 km dojel na 34. místě v čase 1:19:22 z celkové účasti 67 závodníků. Ve druhém závodě se jelo výjezdem do kopců na 8km trati s převýšením 425 metrů. Kocourek se umístil na 14. místě z 48 účastníků v čase 0:33:24. V sobotu 13. července se Kocourek zúčastnil osmi kilometrového závodu Kolski Cup v Jeseníkách a v tomto téměř sprintnerském závodě získal krásné druhé místo z 12 účastníků.

Kolečkové lyže a horské kolo

Tréninky na kolečkových lyžích se snaží Kocourek zaměřovat na rozvoj kondice a techniky klasického a volného stylu. Dále na zvýšení svalové síly a rychlosti. Přes léto také jezdí na horském kole i v rámci odreagování od běžeckého lyžování a současně všestranné  vytrvalostní přípravy na zimu. S příchodem podzimu bude přecházet tréninky na kolečkových lyžích. V listopadu absolvuje sportovní soustředění ve Finsku.

Jaký je Kocourkův sen?

Tiché zprávy se zeptaly, co by si přál. “Pódiové umístění na letošní zimní DOH v Itálii a nadále pokračovat a zlepšovat výkonnost a techniku v běžeckém lyžování. Přes léto se rád věnuji horské cyklistice jako odreagování od běžeckého lyžování a mým snem je se propracovat i do nominace na letní DOH v horské cyklistice,” říká Kocourek.

Zdroj, foto: TZ, František Kocourek
Editor: Veronika Bočková