Finále Stanley Cupu v ASL!

Letošní finále hokejového Stanley Cupu přineslo skvělou novinku. Díky neslyšícím komentátorům byly dění na ledě a komentáře sportovních expertů živě zpřístupněny prostřednictvím ASL také neslyšícím divákům. Ti byli nadšení!

1

Stanley Cup

Boj o Stanley Cup (nebo také Stanleyův pohár) je vrcholem každé sezony NHL, ligy ledního hokeje amerických a kanadských klubů. Neexistuje známější sportovní trofej. Sní o ní snad každý hokejista od prvního okamžiku, kdy do ruky vezme hokejku. Historie poháru sahá až do konce 19. století, kdy ho v roce 1892 zakoupil tehdejší kanadský guvernér Lord Stanley z Prestonu jako trofej pro nejlepší amatérský hokejový klub Kanady. Hokej se později rozšířil po celém kontinentu a trofej se stala symbolem kanadsko-americké NHL (National Hockey League).

Téměř 16kilový pohár ze stříbra a slitiny niklu je nejslavnější sportovní trofejí na světě (Foto: Sportingnews.com)

Finále Stanley Cupu

V boji o tuto ikonickou trofej proti sobě nastupují vítězové Východní a Západní konference NHL, kteří se musí do finále probojovat ze základní části až přes playoff, což je náročný úkol, protože tým musí uspět v 16 vyřazovacích zápasech. Letošní finále rozhodl až sedmý zápas mezi Floridou a Edmontonem. Vítězně z něj nakonec vyšli hokejisté z Floridy.

Finále NHL bylo přístupno v americkém znakovém jazyce (Foto: Nhl.com)
Pro neslyšící fanoušky je to jedinečný zážitek (Foto: Apnews.com)

ASL ve finále

Kromě napínavého finálového klání, které přineslo hned několik zvratů, si na své přišli i neslyšící diváci. Vůbec poprvé byly komentáře k zápasu živě také v americkém znakovém jazyce (ASL). O to se postaral Jason Altmann, provozní ředitel společnosti PXP, která pracuje na zlepšení přístupu k ASL ve sportu, a Brice Christianson. Díky tomu mohli neslyšící fanoušci ledního hokeje prožívat zápasy ještě více, jak také potvrdil 68letý neslyšící Bob Madden: „Pro komunitu neslyšících je to něco nového. Když jsem byl kluk, neměli jsme ani skryté titulky.” Ty jsou sice na obrazovce již od roku 1980, ale neposkytují neslyšícím uživatelům ASL takové zpřístupnění informací jako ve znakovém jazyce. Jason Altmann dodává, proč má taková aktivita smysl: „Dostali jsme zpětnou vazbu od neslyšících dětí, které řekly, jak jsou šťastné, když vidí neslyšící v televizi, a říkají, že mají pocit, že je někdo vidí. To je na této práci nejlepší.”

Jak takové komentování hokeje v ASL vypadalo, se můžete podívat v následujícím videu:


Zdroj, foto: Nhl.com, Apnews.com, Cs.wikipedia.org, Betarena.cz, Sportingnews.com
Editor: Kristýna Havlová

Mohlo by vás zajímat...
Close
Back to top button