LIDÉPŘÍBĚHY

Dino Petrera – neslyšící herec a gay

Být neslyšícím není snadné. Když se člověk narodí se sluchovým postižením, může být v životě unavený neustálým vyptáváním se: “co?” nebo “řekni to znovu.” A ještě k tomu navíc, když je neslyšícím herec – jak může reagovat na scénické partnery a naslouchat, co kdo řekl? Přečtěte si o Dinovi Petrerovi – mladém herci, který neslyší a je gay.

Dino Petrera a jeho mládí

Dino (29 let) vyrostl v New Yorku jako nejmladší ze čtyř sourozenců. Jeho starší sestra má také sluchové postižení. Když Dino jako malý nereagoval na zvuky jako jiné slyšící dítě, bylo to jeho rodičům jasné – již měli zkušenosti s jejich starší dcerou. Lékaři malému Dinovi diagnostikovali mírnou až těžkou sluchovou ztrátu a rodičům řekli, že s největší pravděpodobností nebude Dino nikdy správně mluvit.

První začátky v herectví

Matka začala Dinovi číst a zapojovala ho do rozhovorů. Chovala se k němu jako ke slyšícímu dítěti. Když bylo Dinovi kolem deseti let, přihlásila ho maminka do místního divadla Shakespeare. Pro Dina to byl velký krok dopředu – řekl: “Tehdy jsem se poprvé naučil emocionálně se spojit s lidmi.

Byl dobrým studentem a jeho rodina očekávala, že bude asi lékařem nebo právníkem. Dino šel ale na herectví, protože právě získal schopnost emocionálně se spojit se slovy, která už byla napsána (díky divadlu, kam chodil).

Dino a jeho skoro neviditelné sluchadlo

Neslyšící herec

Dino Petrera hraje v komediálním seriálu “Never Have I Ever” (v překladu: Tenkrát poprvé) mladého patnáctiletého teenagera Jonaha (o čtrnáct let mladšího než je on sám). Když se budete dívat na jeho roli Jonaha, nepoznáte, že ho hraje herec se sluchovým postižením. Lékařova dávná prognóza, že Dino nebude mluvit, se vůbec nepotvrdila. Dino na natáčení nosí i sluchadla, která jsou takřka neviditelná. Vypráví svou zkušenost: “Při natáčení seriálu v první scéně s dívkami ve třídě bylo potřeba udělat záběr přes mé rameno. Zeptal jsem se produkčního, jestli si mám nechat sluchadla nebo je radši sundat.” Dino se obával, aby sluchadla v příběhu diváky nerozptylovala. 

Chvíli se v týmu radili, a pak Dinovi řekli, aby si je nechal. Dino si v tuto chvíli uvědomil, že je opravdu součástí filmového souboru.

Seriál, ve kterém hraje Dino Petrera

Seriálový Jonah – gay

Dříve Dino vnímal to, že neslyší a že je gay, jako slabost. Svoji identitu postupně přijal i díky jinému herci (Nathan Lane), který má nejen obrovský talent, ale i hrdost na to, že je homosexuál. 

Díky roli homosexuála Jonaha viděl Dino od fanoušků na sociálních sítích spoustu kladných ohlasů. Uvědomil si, že s tím, že je homosexuál, měl vyjít dříve. Myslel si, že by ho jeho rodina kvůli jeho orientaci nepřijala – ale vůbec tomu tak nebylo. Dino doufá, že seriálový Jonah může pomoci teenagerům, kteří si nejsou jistí svou sexuální orientací. Že jim pomůže projevit se a být hrdí na to, kým jsou.

Snímek ze seriálu “Never Have I Ever”

Zdroj, foto: Advocate.com, Dekhoindia.co, Imdb.com, Dinopetrera.com
Editor: Eva Nováková

Back to top button
Close