ZE SVĚTA

Denník N má novinku, která potěší neslyšící Slováky!

Informovanost o lokálních a globálních problémech je pro většinu neslyšících osob slabá, protože málokdy jsou zprávy přístupné v jejich mateřském jazyce. Ačkoliv veřejnoprávní televize poskytují prostor na zprávy ve znakovém jazyce, stále se jedná o krátkodobé relace, které nemohou zajistit neslyšícím komplexní informovanost. Denník N přichází s novinkou. Každou neděli budou Newsfiltry dostupné také ve slovenském znakovém jazyce.  

Denník N

Jedná se o nezávislé slovenské médium, které je možné číst na internetu nebo papírově. Nezávislé je proto, že je finančně podporováno předplatiteli, a právě jejich podpora umožňuje vytvářet nemanipulativní, investigativní žurnalistiku. Denník N patří mezi nejvýznamnější deníky na Slovensku, poukazuje na reálné problémy v zemi a nebojí se otevřít kauzy v politické a ekonomické oblasti. I u nás funguje jeho dvojče, Deník N. 

V Denníku N najdete reálné a kvalitní reportáže

Co to je Newsfilter? 

Newsfilter je výraz, který charakterizují komentované souhrny nejdůležitějších událostí z oblasti politiky či ekonomiky v rámci vlastní země a ze světa. Newsfilter vychází poslední den v týdnu, v neděli. Komentované souhrny jsou tzv. podcasty, zvukové nahrávky. Právě tyto zvukové nahrávky budou nově přeloženy do slovenského znakového jazyka ve formě videoverzí na Youtube profilu Denník N. 

Newsfilter vychází každou neděli

Důležitost zpráv ve znakovém jazyce

Ačkoliv žijeme ve 21. století, v době modernizace a technizace, stále jsou velké mezery medializace zpráv vhodných pro osoby se sluchovým postižením. Stejně jako Česká republika, i Slovensko má slabé podmínky pro edukaci osob se sluchovým postižením. Krátkodobé informační relace ve znakovém jazyce nepokryjí to enormní množství zpráv v psaném textu a neslyšící jsou velmi ochuzeni o informační zdroje. Výsledkem je neorientace v státním systému a v globálních problematických jevech, která vede k jejich (zbytečné) všeobecné nevzdělanosti. Tlumočník Pavol Roman pro Denník N konstatoval, že 8 minutové denní zprávy ve slovenském znakovém jazyce mohou zahrnout cca 10 zpráv, ale jak kvalitní může být jejich obsah, když samotné zpravodajství ve veřejnoprávní televizi trvá 30 minut? Neslyšící sice mají všechny informace před sebou v psané podobě na internetu nebo v novinách, ale nerozumí jim a nechápou, co se děje kolem nich. S tlumočenými videi můžeme motivovat neslyšící k zájmu o informace ve vlastní zemi a ve světě. Vizuální motivace je to nejdůležitější, co můžeme neslyšícím nabídnout. 

Tlumočník Pavol Roman

Ukázka podcastu ve slovenském znakovém jazyce:

Zdroj, foto: Dennikn.sk, Youtube.com, Pixabay.com
Editor: Kristýna Mariáková

Back to top button
Close