Den učitelů

V České republice každý rok 28. března slavíme Den učitelů. Je to den, kdy vzdáváme hold jejich práci také prostřednictvím české ankety Zlatý Ámos. Proč jej slavíme zrovna 28. března? Jedná se o mezinárodní svátek? A jaká je role pedagoga v současnosti?

4

Den učitelů

28. března se oslavuje profese učitele. Jedná se o svátek, který se slaví pouze v České a Slovenské republice. Znamená to, že v jiných zemích se Den učitelů slaví v jiný den. U nás se slaví tento den, protože je to výročí narození světoznámého myslitele a pedagoga Jana Amose Komenského. 28. březen je tak trochu opomíjeným svátkem učitelů, neboť jej zastiňuje mezinárodní svátek učitelů, který se slaví každoročně 5. října. Oba svátky nepatří mezi významné dny v České republice, nejsou zařazeny v kalendáři, stejně tak jako výročí narození Jana Amose Komenského. V minulosti vláda však slibovala možné zařazení svátků mezi významné dny České republiky.

Vše nejlepší učitelům! (Foto: Zurnal.upol.cz)
Vše nejlepší učitelům! (Foto: Zurnal.upol.cz)

Mezinárodní den učitelů

Mezinárodní obdoba dne učitelů je UNESCO vyhlášeným svátkem, který se slaví 5. října od roku 1994. Slaví se ve více jak 100 zemích světa. Smyslem oslavy má být uznání pedagogické práce a diskuze nad problémy v pedagogickém procesu. Asociace učitelů stanovuje požadavky na roli pedagoga a vyžaduje neustálý rozvoj pedagogických kompetencí, který má zaručit kvalitu vzdělávání. V posledních letech se role pedagoga výrazně proměnila kvůli pandemii. Byla to velká zkouška pedagogických schopností zejména v IT oblasti. V distančním vzdělávání se učiteli stali spíše samotní rodiče (rodina) než pedagogové. 

Mezinárodní den učitelů se slaví 5. 10. (Foto: Zenysro.cz)

Jan Amos Komenský

Jan Amos Komenský se narodil 28. 3. 1592. Je považován za učitele národa a je naším patronem školství. Školní týden, rok a prázdniny, jak je známe dnes, jsou jeho výtvorem. Vymyslel koncept moderní pedagogiky, ve kterém stavěl na respektuhodném postoji k žákům a dbal na rozvoj praktických dovedností. Je autorem nejslavnějšího českého díla 17. století – knihy Labyrint světa a ráj srdce. 

Poučné video o Janovi Amosu Komenském (obsahuje titulky): 

(video)

Portrét Jana Amose Komenského (Foto: Wikipedia.org)

Ocenění Zlatý Ámos

Zlatý Ámos je česká anketa, do které sami žáci přihlašují své oblíbené učitele.  Nominovaný učitel by měl mít 100 podpisů, tedy hlasů. Postupující pedagogové se pak prezentují před komisí, která rozhoduje o volbě nejoblíbenějšího učitele České republiky, který získává čestný titul Zlatý Ámos. Dalším titulem je tzv. Dětský Ámos, což je učitel, kterého si zvolily děti škol, které se umístily ve finále. A také se rozhoduje o Ámos Sympaťákovi, což je učitel, který získá nejvíc hlasů pomocí SMS. 

Zlatý Ámos je cena na počest J. A. Komenského (Foto: Zlatyamos.cz)

Role pedagoga v současném školství

Současný učitel podléhá mnohem větší sebekontrole nad svým chováním, které může být velmi snadno zneužito v podobě kyberšikany (žáci si jej vyfotí / natočí / napíšou status). V současném školství nemůže být učitelem kdokoliv. Musí jim být vyrovnaná osobnost, která vnímá žáky či studenty jako partnery. Někdo, kdo vyznává moderní pedagogický přístup a vyhýbá se monologickým situacím. Současný učitel musí umět pracovat s technologiemi a stavět výuku na nich. Musí vést děti k bezpečnosti na internetu a vzdát se mocenské pozice. Učitel by měl být lídrem či průvodcem na jejich životní cestě. 

Ilustrační foto učitele (Foto: Pixabay.com)

Poděkování učitelům za práci

Dobrých učitelů je málo. Pokud máte tu čest, že vás nebo vaše děti učí výborný učitel, je určitě na místě mu poděkovat za jeho náročnou práci. Forem poděkování je široká škála a není třeba projevovat úctu velkými gesty. Poděkujte učiteli dopisem, čokoládou, videopřáním nebo se společně s celou třídou složte na větší dárek, který ho potěší. 

Poděkovat učitelům (Foto: Skolastaremesto.cz)

 


 

Zdroj, foto: Kudyznudy.cz, Zurnal.upol.cz, Zlatyamos.cz, Zenysro.cz, Novinky.cz, Awarenessday.com, Skolastaremesto.cz, Eduin.cz, Rizeniskoly.cz, Eduzmena.cz, Osveta.nukib.cz, Wikipedia.org, Pixabay.com
Editor: Kristýna Mariáková

Mohlo by vás zajímat...
Close
Back to top button