SVÁTKY

Dejme si pauzu od nakupování! Je Mezinárodní den bez nákupu

Trávíte veškerý svůj čas nakupováním? Nebo se spíše obchodům vyhýbáte? Víte, co znamená slovo shopaholismus? 

Mezinárodní den bez nákupu 

Na poslední pondělí v listopadu (25. listopad) připadá Mezinárodní den bez nákupu (= Buy Nothing Day). 

Plakát Buy Nothing Day

Jak vznikl Mezinárodní den bez nákupu

Aktivisté si všimli, že poslední dobou u lidí roste potřeba utrácení – hlavně na začátku adventu. Iniciativa svátku vznikla v 90. letech ve Vancouveru (Kanada). A od té doby se rozšířila do celého světa a s každým rokem získává na popularitě. 

Proč vznikl Mezinárodní den bez nákupu

Plakát vystihující lidi, kteří se stali obětí nakupování

Svátek vznikl na popud aktivistů, kteří chtějí, aby se lidé zamysleli nad důsledky přehnaného nakupování a jeho dopady na životní prostředí. Zjistilo se totiž, že stále více lidí propadá konzumerismu, tedy tendenci nadměrně nakupovathromadit věci, které ani nepotřebují, a to i za cenu, že na to nemají peníze. Nadměrné nakupování má také environmentální důsledky, například se hromadí věci, vznikají skládky, atd. 

Jiný kraj, jiný mrav

Každý stát oslavuje Mezinárodní den bez nákupu po svém. Někde do nákupních center vejdou skupiny lidí převlečených za zombie, v teplejších krajích se pořádají venkovní happeningy (=shromáždění) nebo cyklojízdy.

Zombie

Výzva

“Zní to jako jednoduchá výzva, ale v praxi je to složitější, než se na první pohled zdá,” říkají k nadcházejícímu dni jeho příznivci v Británii. “Za jeden den se toho sice moc nestane, ale aspoň se na chvíli zastavíme a zamyslíme nad tím, co děláme automaticky, a uvědomíme si, jak dalece jsme do sítě konzumerismu vtažení.”

Whirl-mart

Někteří lidé v ten svátek tlačí prázdné nákupní vozíky přes uličky obchodu. Tomuto aktu se říká “Whirl-mart”.

Shopaholismus (= oniománie)

Pokud znáte někoho ve svém okolí, kdo rád a pořád nakupuje, tak je možná shopaholikem. Označení “shopaholismus” je oficiální lékařský termín označující člověka, který je závislý na nakupování. Touto nemocí trpí více ženy. Pokud shopaholik dlouho nenakupoval, nastoupí abstinenční příznaky. A čím je závislost nebezpečná? Shopaholik se nevědomky dostává do dluhů a následně do exekucí, protože nehlídá své výdaje. Dle poslední statistiky z roku 2012 touto závislostí trpí 6 % populace!  

Pokud touto závislostí trpíte, musíte se zaměřit na sebeovládání, chodit na psychoterapii, kde se naučíte opět s penězi hospodařit. 

Vychytralost obchodníků

Pokud vejdete do obchodního centra (OC), všimněte si, že eskalátory jsou situované skoro vždy uprostřed OC. Je to proto, aby tak zákazník prošel kolem více obchodů. Je pak větší pravděpodobnost, že zákazník podlehne nátlaku a skočí do obchodu si něco koupit. 

Hormony

Je zajímavé, že ženy, které právě ovulují, mají větší touhu nakupovat. Vědci spočítali, že ženy stráví nakupováním v průměru tři roky života! Ženy sice častěji nakupují, ALE muži zase víc utrácejí! 🙂 

Nakupující ženy

Odpůrci nakupování

Lidé v poslední době raději nakupují přes internet. Je to pohodlnější a ušetří se tím čas. Ale najdou se i státy, jejichž občané mají odpor k nakupování přes internet. Řadí se mezi ně Estonsko, Litva a Chorvatsko. 

Zdroj, foto: Enviweb.cz, Coopclub.cz, Wikipedia.org, Busse.cz, Actipedia.org, Liveportal.cz

Editor: Magda Jandusová

Back to top button
Close