ZE SPORTU

Účastník Deaflympiády František Kocourek se zúčastnil různých známých závodů

Kocourek, který se účastnil na zimní deaflympiádě jako běžkař, měl v lednu a únoru napilno. Ten závodil mezi slyšícími i neslyšícími. O jake akce se jednaly? Jak dopadl v nich?

František Kocourek

František Kocourek pochází z Prostějova. Je těžce nedoslýchavý. Používá mluvenou češtinu tak, jak znakový jazyk. Do povědomí neslyšících se dostal díky své účasti jako cyklista na letní a jako běžkař na zimní deaflympiadě.

Deaflympiady

František jako cyklista získal medaili už v roce 2005 v Melbourne (Australie). Na poslední zimní deaflympiadě, která byla v Santa Caterině (Italie) Frantisek dvakrát obsadil 12. místo (ve stíhacím závodě a v běhu na 10 kilometrů), na 5 km klasicky byl klasifikován třináctý a ve sprintu patnáctý.

Leden

František měl první závod 18. 1., který bral jako přípravu na větší akce. Jednal se o závod s názvem ,,15 okolo Paprsku“ v Jeseníkách, kde jel na tři okruhy po pěti kilometrech a dojel celkově na 9. místě z 58 účastníků.

V neděli 26. 1. 2020 se uskutečnil významný běžkařský maraton Marcialonga, kterého se také zúčastnil František. Měl s ním závodit i jeho tatínek, však ten ze zdravotních důvodů nemohl. Tak jel s ním jako psychická podpora. Závod v délce 70 km absolvoval v čase 3:51:38 a celkově se umístil na 484 pozici z cca 7500 účastníků. Závod vyhrál BERDAL Torebjoerseth v čase 3:05:52.

Běžkařský závod Marcialonga

Netradiční triatlon

František v 1. 2. 2020 se účastnil na  Konickém Yeti, známý jako netradiční zimní triatlon. V letošním ročníku s ohledem na počasí bylo na programu kolo (24 km) – běh (5 km) – střelba (když je sníh, tak místo kola se jezdí na běžkách). Počasí bylo velmi teplé a slunečné, resp. panovalo téměř jarní, takže pro cyklistickou část to bylo příjemné a také pro další disciplíny. V letošním roce bylo novinkou, že se začínalo nejdřív cyklistickou části a startovalo se intervalově po 30 vteřinách. Další novinkou bylo, že po běžecké části si závodníci museli sami nabíjet vzduchovky, takže celkově závod byl velmi pestrý a pěkný. Za takto dobře organizovaný závod velké poděkování pořadatelům, mezi nimiž je i reprezentant v orientačním běhu Josef Procházka, který také závodil a umístil se na pěkném 13. místě.

Závod vyhrál František Kocourek a za ním na druhém místě skončil David Studýnka.

František na kole v netradičním triatlonu
František (vlevo) při střelbě v netradičním triatlonu

Nabitý víkend

František se účastnil dvou známých závodů – Bedřichovská 30 a Jizerská v Jizerských horách.

V pátek 7. 2. 2020 František odstartoval volnou technikou v Bedřichovské 30 hromadným startem. V ten den sněžilo a teplota byla nad nulou, takže to nebyly zrovna příznivé podmínky. František do cíle dojel v kategorií 19. a celkově obsadil 53. místo v čase 1:35:15 z celkové účasti 518 závodníků. V podvečerním čase se připomínalo 50. výročí expedice Peru, kde patnáct českých horolezců zahynulo pod kamením na Huascaránu. Oni věří, že nahoře jim horolezci pomohli zařídit příznivé počasí pro Jizerskou 50.

V neděli 9. 2. 2020 byla Jizerská 50, ve které František se účastnil klasickou technikou. Tohoto závodu se také zúčastnil dvojnásobný zlatý olympionik a třináctinásobný mistr světa Petter Northung z Norska. Ten obsadil 4. místo.

Jizerskou 50 vyhrál Nor Andresa Nygaard, který navázal na loňské vítězství.

František  závod dokončil celkově na 139. místě a ve své kategorií skončil na 101. příčce v čase 2:38:11. Celkově závod dokončilo okolo 4,5 tis. účastníků.