ZE SVĚTA

Christine Sun Kim znakovala Americkou hymnu na Super Bowl

Mezinárodně uznávaná umělkyně Christine Sun Kim, která je neslyšící, přednesla píseň a Národní hymnu USA ve znakovém jazyce. Vystoupení bylo součástí slavnostních přehlídek při Super Bowl LIV 2020, konaných v Miami Gardens (stát Florida, USA). Jak se k tomu Christine dostala? A jaké má z vystoupení pocity?

Finále amerického fotbalu – Super Bowl

Co je Super Bowl?

Super Bowl je finálový zápas amerického fotbalu (NFL = National Footbal League v Severní Americe). Hraje se každoročně již od roku 1967. Super Bowl neoznačuje celé play-off, ale jen finálový souboj dvou nejlepších týmů. Super Bowl je jednou z nejsledovanějších sportovních událostí, která je přenášená v televizi. Finálový zápas je pravidelně doprovázen zábavným programem o poločasové přestávce. Dřív to byla vystoupení dechových orchestrů, ale v průběhu let se podoba show změnila a nyní vystupují hlavně zpěváci populární hudby. Přestávka v Super Bowlu trvá celou hodinu. 

Obrovský stadion Hard Rock v Miami Gardens

Obrovský stadion Hard Rock v Miami Gardens

Christine Sun Kim

Žena se sluchovým postižením – Christine Sun Kim (39 let) – se narodila v Kalifornii a nyní žije v Berlíně. Christine komunikuje pomocí amerického znakového jazyka (ASL). Je uznávaná pro svou schopnost reprezentovat zvuk ve vizuální formě (představení, videa, kresby, psaní a různé technologie) a neslyšící kulturu. Společnost si jí váží. Ve svých dílech řeší složitost sociální interakce s humorem a poctivostí. Christine předvedla svou velkou uměleckou část nástěnné malby v Londýně se slovy: “If sign language was considered equal we’d already be friends (v překladu: Pokud by znakový jazyk byl považován za rovnocenný, už bychom byli přátelé). Její práce byla uvedena na významných uměleckých výstavách po celém světě (např. v Los Angeles, Amsterdamu, Londýně a mnoha dalších významných místech).

Mezinárodně uznávaná neslyšící umělkyně
Umělecká nástěnná malba v Londýně – autorkou je Christine

Christine znakovala na Super Bowl

Letošní Super Bowl se konal v Miami na stadionu Hard Rock v neděli 2. února 2020. Hlavním tématem se stala latinsko-americká kultura, a tak se o poločasové přestávce na pódium dostaly Shakira (z Kolumbie) a Jennifer Lopez (z USA). Christine přednesla v ASL píseň “America the Beautiful” a Národní hymnu USA, kterou zpívala zpěvačka Demi Lovato.

Zpěvačka Demi Lovato zpívá na Super Bowlu

Píseň “America the Beautiful” v podání Christine v ASL (možnost zapnout titulky):

Národní hymna USA v podání Christine v ASL (možnost zapnout titulky):

Jak se dostala Christine k Super Bowlu?

Když dostala Christine nabídku zastupovat neslyšící komunitu na velkolepé akci Super Bowl, byla ohromena. Jen málo umělců by si dokázalo představit, že vystoupí uprostřed fotbalového stadionu – a to dokonce během jedné z nejsledovanějších sportovních událostí v Americe. 

NAD (Národní asociace neslyšících) hledá každý rok před Super Bowl neslyšící osobu, která bude tlumočit do ASL. Žádají uchazeče, aby předložili konkurzní videa o jejich stylu znakování, aby posoudili úroveň jejich vyjádření a zajistili, že jejich přednes je v pořádku. Generální ředitel NAD, Howard A. Rosenblum, požádal Christine, aby jim poslala video. Byla touto žádostí ohromena.

Noční můry Christine

Nikdy ve svém životě si Christine nepředstavovala, že bude stát uprostřed fotbalového stadionu. Měla dokonce i noční můry, že při vystoupení zapomene text. Fotbal nebyl nikdy velkou součástí života Christine, ale být na Super Bowlu je dobrou příležitostí zviditelnit komunitu neslyšících. Doufala, že v televizích bude alespoň pár sekund, kde bude vidět, jak znakuje písně.

Na Christine se upřely zraky miliónů diváků

Rada od modela a herce Nyle DiMarco

Nyle DiMarco má také zkušenosti s přednesem Národní hymny v ASL – znakoval takto na finále NBA (Národní basketbalová asociace). Nyle poradil Christine jednoduše – ať se jen baví a znakuje.

Základní pravidla na Super Bowlu

Podle NAD a NFL se mají nosit takové boty, které jsou dobré pro chůzi po trávníku. Oblečení znakujícího musí být dostatečně pružné, aby mohl bez problémů znakovat. Oblečení nesmí být výrazné s divokými vzory, aby se předešlo horší čitelnosti znakujících rukou. Christine byla nadšená, že jí oblečení navrhla firma, kterou založili dva asijští Američané. 

Znakování jako roztleskávání

Když byla Christine malá, dělala několik let gymnastiku a plavání – nebyla v tom ale nikdy tak dobrá. Trénovala potají roztleskávačku. Jednou se zúčastnila konkurzu na roztleskávačku na střední škole a neudělala to. Když cvičila Christine znakování hymny, přemýšlela o tom, že její velké pohyby v ASL byly podobné roztleskávání. 

Zdroj, foto: Thesun.co.uk, Nad.org, Dailymoth.com, News.artnet.com, Cs.wikipedia.org, Belatina.com, Bard.edu, Refresher.cz, Zimbio.com, Cbssports.com, Bostonglobe.com, Ns-businesshub.com
Editor: Eva Nováková

Back to top button
Close