LIDÉPŘÍBĚHY

Chráněnou dílnu ve firmě Rempo vede neslyšící Slovák

Mít práci, která nás baví, a přitom si vydělat peníze, které postačí na naše živobytí – takové privilegium nemají všichni. Spousta lidí má zaměstnání, které se minulo jejich vzděláním. Během školy přišli na to, že to, co se učí, je vlastně ani nebaví. Nebo zjistili, že poptávka po oboru, ve kterém se vzdělali, je příliš nízká, a tudíž se v oboru neuplatní. To ale není situace neslyšícího pana Štefana Derzsiho ze Slovenska. Našel zaměstnání, ve kterém působí již 38 let! Zajímá vás, jakou má pan Derzsi práci?

Plné pracovní nasazení neslyšících ve firmě Rempo

Kdo je Štefan Derzsi?

Štefan Derzsi je sluchově postižený muž, který nosí sluchadlo. Díky sluchadlu trochu slyší. Spolu s manželkou Evou mají slyšící dceru Katku, která působila v zahraničí. Nyní dcera dokončuje na Univerzitě Komenského doktorandské studium. Dnes bydlí všichni s dcerou Katkou a Štefanovou matkou společně. Mezi záliby pana Derzsiho patří modelářství a rybářství. Každý víkend se těší, že vezmou se známým udice a vyrazí rybařit. Je i členem rybářského svazu neslyšících a účastní se i rybářských soutěží. Jeho největším úlovkem byl kapr vážící 12 kg, který měřil 90 cm. V rybářských soutěžích pro neslyšící získal 1., 2. i 3. místo. Povahou je pan Derzsi ochotný, pracovitý a maximálně spolehlivý. 

Zaměstnání pana Derzsiho

Po absolvování učňovské školy pracoval pan Derzsi tři roky jako pánský krejčí ve firmě. Díky kontaktům ze svazu invalidů se dostal do firmy Rempo. Pan Derzsi začínal v této firmě u umělých hmot a poté se dostal do chráněné pracovní dílny. Postupem času se k němu přidala i jeho manželka Eva, a před pěti lety i kamarádka ze školy paní Elena. 

Práce ve firmě Rempo

Ve firmě Rempo pracuje pan Derzsi již 38 let. Jeho pracovní náplní je vedení chráněné pracovní dílny, kde se každý den podle rozpisů starají o distribuci balíků tiskovin. Ráno z tiskárny obdrží velké balíky tiskovin, které pak rozdělují. Podle objednávek počítají tiskopisy, balí je pro zákazníky a posílají poštou do celého Slovenska. Rukama pana Derzsiho již prošly desetitisíce objednávek. Jeho zodpovědnost v práci je ukázkovým příkladem toho, že i lidé se zdravotním znevýhodněním mohou být pro firmu přínosem. A když mají neslyšící v Rempu práce méně, vyrábí ručně do areálu Rempo papírové výrobky: hvězdy, ozdoby, anděly. Práci neslyšící vykonávají přes den, noční směny nemají, a tudíž jim tak zůstává čas i na koníčky. 

Papírové výrobky vytvořené tříčlenným týmem neslyšících

Komunikace v práci

Pan Derzsi díky svému sluchadlu trochu slyší, takže když je potřeba něco vyřídit se slyšícími kolegy v práci, komunikuje hlavně on, protože paní Eva a paní Elena neslyší vůbec (snaží se i tak odezírat). Ve firmě Rempo však mají pro neslyšící pochopení. Při komunikaci s nimi je celý kolektiv trpělivý, milý, a celkově jsou všichni přátelští. Mají také velmi dobrou šéfku, která se o ně stará, což je veliké plus. Pan Derzsi tvrdí, že v práci nejsou pouze pracovní vztahy, ale i přátelské. Rempo je pro něj druhou rodinou.

Práce je pro pana Derzsiho druhým domovem

Osobní asistent

Neslyšící na Slovensku mohou běžné záležitosti (návštěva lékaře, banky, úřadu…) vyřídit pomocí osobního asistenta. Pomáhá jim dohodnout termín vyšetření u lékaře a je jim nápomocen i během samotného vyšetření u doktora. Osobní asistent dělá tlumočníka mezi neslyšícím a lékařem. Stejně tak i při vyřizování úředních záležitostí. Podle Derzsiho je neslyšící bez osobního asistenta ztracen.

Zdroj, foto: Rempo.sk
Editor: Eva Nováková

Back to top button
Close