Agatha Tiegel Hanson: první neslyšící žena s bakalářským titulem

Historická osobnost Agatha Tiegel Hanson - proč o ní vznikla kniha a kdo ji napsal?

0

 

Agatha Tiegel Hanson

Psal se rok 1893 a Agatha se stala první neslyšící ženou, která absolvovala čtyřletý program s bakalářským titulem na National Deaf Mute College (dnes se jmenuje Gallaudet University). Univerzita už více než 150 let mění životy neslyšících a nedoslýchavých. Na Gallaudet University chodí studenti ze všech koutů Spojených států amerických a z dalších 25 zemí – univerzita tímto může nabídnout svým studentům různorodost z hlediska perspektivy, prostředí, zájmů a stylů komunikace. Univerzita se nachází ve Washingtonu, D.C.

Agatha Tiegel Hanson

Agatha se stala také spoluzakladatelkou a pomocnou redaktorkou studentských novin “The Buff and Blue newspaper”. Věděla, že má velké štěstí, že se jí dostalo vzdělání, a tak se rozhodla, že své cenné znalosti a vědomosti využije k tomu, aby pomohla ostatním ženám. V roce 1892  založila spolek OWLS spolu s třinácti studentkami Gallaudet University. V té době se jednalo o tajnou ženskou společnost, kde se mohly ženy účastnit volnočasových aktivit bez doprovodu. Jinak v té době se ženy mohly různých akcí účastnit pouze tehdy, pokud byly pozvány a měly doprovod. Dnes je OWLS  znám pod jménem Phi Kappa Zeta Sorority.

Logo OWLS

 

Agatha byla v komunitě neslyšících důležitou osobou. V jejím domě se pravidelně scházeli lidé se sluchovým postižením. Svými poznámkami a citacemi Agatha předběhla dobu. Vše, o čem psala, bylo ještě před ustanovením volebního práva žen v roce 1920. Zapsala se do dějin neslyšící komunity jako spisovatelka, básnířka, pomohla připravit cestu pro budoucí generace neslyšících žen. Díky ní dostaly neslyšící ženy více příležitostí ve svém životě.

Agatha zemřela ve věku 86 let po dlouhé nemoci.

Agatha Tiegel Hanson zemřela v roce 1959

 

Agatha Tiegel Hanson: Naše místa na slunci

Agatha Tiegel Hanson: Naše místa na slunci – tak se jmenuje kniha spisovatelky Kathy Jankowski. Kathy je neslyšící spisovatelkou. Také její rodiče jsou neslyšící. Vyrůstala v Michiganu. Během svých studií na veřejných školách neměla k dispozici tlumočníka. Tolik jí toho chybělo. Přístup k informacím, navazování sociálních vazeb.

Kathy Jankowski

Poté se dostala na vysokou školu Gallaudet University. Najednou se jí dostalo vzdělání, po kterém toužila. Zúčastňovala se různých aktivit. Hrála pozemní hokej, věnovala se vysokoškolským novinám a studentské radě. Právě zde na univerzitě začala její touha napsat o první studentce, která získala bakalářský titul.

Kniha Agatha Tiegel Hanson: Our places in the sun od spisovatelky Kathy Jankowski

 

A tak vznikla kniha Agatha Tiegel Hanson: Naše místa na slunci, která byla vydaná letos v červenci. Kathy knihu napsala také proto, aby zvýšila povědomí o neslyšících a nedoslýchavých. Říká: “Myslím, že o neslyšících je spousta předsudků a předpokladů. Všichni žijeme ve velmi rozmanitém světě a myslím si, že je pro nás opravdu důležité vypracovat způsoby interakce s lidmi, abychom byli s lidmi více propojeni.

Zdroj, foto: Eu.naplesnews.com, Gallaudet.edu
Editor: Lucie Ulrichová

Back to top button