Z DOMOVA

Pojišťovny budou měnit příspěvky na pomůcky pro neslyšící

Novela zákona o veřejném zdravotním pojištění, která vstoupila v účinnost 1. ledna 2019, přináší změny v úhradách zdravotnických pomůcek. Od 1. října začne nabíhat celá řada nových pomůcek, které nebyly doposud hrazené, a pacienti tak výrazně ušetří. Zejména dětští pacienti, diabetici a hendikepovaní – včetně sluchově postižených. Bohužel u některých pomůcek dojde ke snížení úhrady nebo k úplnému zrušení úhrady.

Co se mění?

– některé pomůcky se budou nově hradit

– u některých se navyšuje úhrada nebo se navyšuje počet kusů

– u některých pomůcek se snižuje úhrada

– u některých pomůcek dojde k úplnému zrušení úhrady

Jak to bude u sluchově postižených?

Dotkne se jich výrazně hrazení pomůcek, které potřebují? K lepšímu nebo horšímu?

Nově se bude přispívat na 2 sluchadla pro dospělé každých 5 let (6 087 Kč za kus).

Platba se zvýší (nebo se zvýší počet kusů, na které má osoba nárok) u těchto pomůcek:

Neslyšícím dětem využívající sluchadla na kostní vedení se příspěvek zdvojnásobí (10 500 Kč za kus). U dětí do 7 let, které nosí sluchadla pro vzdušné vedení, se příspěvek zvýší. Původně se přispívalo maximálně 10 600 Kč na obě sluchadla. Nyní to bude 8 696 Kč na 1 kus (se stejným omezením na 2 sluchadla každých 5 let).

Dospělí využívající sluchadla pro vzdušné vedení mohou mít větší příspěvek. Původně se přispívalo maximálně 5 100 Kč, nyní to bude 7 000 Kč na jedno sluchadlo.

Hodně lidí se ale rozčílilo, když se doslechlo o konci příspěvků na brýle. Mezi sluchově postiženými jsou i ti, co brýle nosí. Zrušeny byly příspěvky na brýle pro lidi nad 15 let věku. Příspěvky na obruby a čočky můžete získat, ale pouze za velmi omezených podmínek.

Proč u pojišťoven došlo k těmto změnám?

Pozastavením proplácení peněz na některé zdravotnické potřeby údajně pojišťovny ušetří miliony, a ty by měly jít na jiné příspěvky.

Zdroj: mzcr.cz, kurzy.cz, foto: idnes.cz, pravydomaci.cz, coakde.cz, tn.nova.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

*

Back to top button
Close