ZE SVĚTA

Znakový jazyk a pivo – to jde dohromady!

Na Novém Zélandu (NZ) ve městě Palmerston North učila neslyšící paní Candice David znakový jazyk zdarma pravidelné zákazníky v baru “Brew Union” během týdne novozélandského ZJ.

“Brew Union” bar na Novém Zélandu

Neslyšící Candice David

Paní Candice David ztratila sluch, když jí byly tři roky. Co tuto ztrátu způsobilo si Candice nepamatuje – byla malá. Komunikuje pouze ve znakovém jazyce. Candice pracuje pro Deaf Aotearoa (Národní organizace neslyšících na NZ) a zaměřuje se na děti do pěti let a podporuje jejich rodiče. Mnozí rodiče jsou ze sluchového postižení svého dítěte často smutní. Candice jim ale ukazuje, že sluchové postižení nemusí být překážkou ve šťastném životě.

Neslyšící Candice David při výuce znakového jazyka

Znakový jazyk v baru “Brew Union”

Candice učila slyšící zákazníky baru základům znakového jazyka – podporuje je v tom, protože i jen trocha znakového jazyka může neslyšící komunitě pomoci. “Odstraňuje to bariéry mezi námi (mezi slyšícími a neslyšícími), cítíme se pak součástí společnosti,” vysvětluje. Paní Baylee Burnett, manažerka baru “Brew Union”, sdělila, že zaměstnanci baru již výuku znakového jazyka absolvovali, aby pomohli neslyšícím cítit se v baru jako doma.

Manažerka baru Brew Union – Baylee Burnett


Produkty pivovaru “Garage project” v baru “Brew Union”

Pivo se znakovým jazykem

Výčep kromě jiných piv nabízel i pivo wellingtonského pivovaru “Garage Project” s obrázkem ve znakovém jazyce (v rámci týdne novozélandského znakového jazyka). Obrázek prstové abecedy navrhnul jejich neslyšící zaměstnanec Ryan Cassidy. “Původně jsem chtěl navrhnout nějaké znaky, ale bylo to těžké – znakový jazyk má obrovský rozsah pohybů, specifické tvary rukou a umístění těla. Nechtěl jsem kreslit šipky po celé ploše,” vysvětluje vývoj své designové představy neslyšící Ryan. Řekl, že je silně ovlivněn tetováním, street artem a všemi podivnými plakáty, karikaturami a komiksy z konce 80. a počátku 90. let. Podle toho vypadá i výsledný produkt.

Detail piva s prstovou abecedou

Neslyšící Ryan Cassidy (vlevo) u piva s obrázkem prstové abecedy


Podívejte se na projekt Tichého světa:

Náš Tichý jazyk pořádá kurzy českého znakového jazyka pro veřejnost i odborníky. Na kurzech vyučují zkušení neslyšící lektoři. Podívejte se na web: http://www.tichyjazyk.cz/

(akorát pivo na kurzech nenabízíme) 🙂

Zdroj, foto: Stuff.co.nz, Media.newzealand.com, Regionalwines.co.nz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Back to top button
Close