Neslyšící a nedoslýchaví pacienti jsou oproti slyšícím pacientům ve velké nevýhodě. Pro nasazení správné léčby i léčebného postupu je důležité, aby pacient dobře rozuměl lékaři a zdravotnickému personálu. Komunikace mezi lékařem a neslyšícím pacientem je zásadní, aby se předešlo zbytečným nedorozuměním, která mohou mít i negativní dopad na zdraví pacienta.
Příběh neslyšící maminky
Neslyšící maminka Martina Křížková pochází z Děčína a na webu Děčínského deníku se podělila o svůj příběh a pozitivní zkušenost s děčínskou nemocnicí.

Co se stalo v nemocnici?
Martina Křížková má syna Mirečka, kterému se přihodil úraz, když spadl z prolézačky. Z toho důvodu musela maminka jet se synem na pohotovost, kde ji velmi mile překvapil přístup lékařů i sester. Ačkoliv je v nemocnicích povinnost nošení roušek, které neumožňují odezírání, tak na prosbu maminky sestry ani lékaři neváhali, roušku si sundali a nebáli se s paní Křížkovou komunikovat bez omezení.
Martina Křížková v Děčínském deníku vyjádřila radost těmito slovy:
„Mě to až moc překvapilo, že jsou opravdu úžasní, jak se chovají k pacientům, k dětem i neslyšícím. Cítila jsem se opravdu mnohem líp. Dávali mi informace a ani je nenapadlo, že by nemohli komunikovat s neslyšícími.“

V České republice všechny nemocnice mají vytvořené kodexy či tzv. desatera komunikace s pacienty s postižením, ale jak je známo, ne vždy se taková „papírová připravenost“ na komunikaci s neslyšícím či nedoslýchavým pacientem projeví i v praxi.
Většina fakultních nemocnic umí zajistit tlumočení do českého znakového jazyka třeba pomocí tabletu či zajištěním tlumočníka, jako např. FN Olomouc atd.
Proto každého z nás potěší tyto pozitivní zprávy, že i přes veškerou vytíženost se nemocnice snaží najít cestu k ulehčení komunikace s neslyšícím pacientem, a nemusí to být jen díky technologickým vychytávkám, ale stačí k tomu i obyčejný empatický lidský přístup a pochopení.
Zdroj, foto: Decinsky.denik.cz, Fnol.cz
Editor: Silvie Benešová
