ZE SVĚTA

Život Audree Lauraine Norton

Víte, kdo byla Audree Lauraine Northon? Audree Lauraine Bennett (jméno za svobodna) se narodila 13. ledna 1927 ve městě Great Falls, které se nachází v USA ve státě Montana. Ve dvou letech onemocněla spinální meningitidou (zánět mozkových blan) a důsledkem této nemoci ztratila sluch. Po několika letech se s matkou přestěhovala do amerického státu Minnesota, kde docházela do státní školy pro neslyšící. Škola byla založena v roce 1863, tehdy se škola nazývala Minnesota school for deaf (MSD). V roce 1986 došlo ke změně názvu školy na Minnesota State Academy for the Deaf (MSAD), tento název zůstal až dodnes. Audree se ve škole dařilo, nejvíce hlavně v dramatice a zamilovala si klasickou literaturu.

Poté co dokončila školu MSAD, tak se Audree vydala studovat na Gallaudet University. Jedná se o federálně pověřenou soukromou univerzitu pro vzdělávání neslyšících a nedoslýchavých. Tam Audree potkala svého budoucího manžela, Kennetha Nortona. Audree v roce 1952 získala titul bakaláře umění v anglickém jazyce a literatuře. Ještě v tomtéž roce se vdala za svou druhou polovičku a odstěhovali se do města Sulphur, které se nachází v americkém státě Oklahoma. Tam Nortonovi vychovali 3 děti, a opět se odstěhovali.

Gallaudet

Tentokrát do města San Francisca, které se nachází v Kalifornii. Tam se Audree Norton stala zakládající členkou Národního divadla neslyšících (The National Theater of the Deaf). Hrála představení s divadelní společností na turné po celých Spojených státech, na Broadwayi v New Yorku a po Evropě. Byla první neslyšící herečkou, která se objevila v americkém televizním seriálu v hlavní roli v kriminální detektivce Mannix v 1969. Ještě než odešla do důchodu se stala instruktorkou v Ohlone Community College, učitelkou psychologie, angličtiny a médií, získala magisterský titul z rétoriky (řečnické umění). V roce 2012 byla poctěna čestným doktorátem humanitních věd z Gallaudet University.

Audree Lauraine Norton zemřela 22. dubna 2015 v americkém městě Fremont ve věku 88 let. Pohřeb se konal 20. května 2015 a rodina žádala, aby pozůstalí místo květin poslali finanční dar Gallaudetově univerzitě.

Audree vlevo

Zdroj: legacy.com, deafnewstoday.blogspot.com
foto: nytimes.com, highlighthollywood.com, fremontchapeloftheroses.com, bestcounselingdegrees.net

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Back to top button
Close